hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Ivan Anderle - ZÁPADNÍ PÓL DOBYT
vydáno: 06.11.2013
web autora


Jsou místa, která určitě stojí za to vidět a navštívit. Jsou to místa známá a populární. Jejich návštěva vám umožní v kruhu přátel se blýsknout znalostmi a vyprávěním o zámku Hluboká, o propasti Macocha, o oponě Národního divadla nebo o erotickém veletrhu. Záleží jen na vás a na vašem věku, čemu dáte přednost a jaké máte priority. Jsou však i místa, tak říkajíc bez přidané hodnoty popularity. Mají zato kouzlo jedinečnosti a dalo by se říci i jisté nestálosti z hlediska jejich vlastního místopisného umístění. Zdá se vám to divné? Mám na mysli čtyři póly naší země. Posouvaly se už v historii mnohokrát. Někdy byly určeny jen velmi ledabyle, ale od vzniku první republiky je lze v mapách nalézt celkem přesně. Ovšem i potom se jejich pozice měnily až příliš často. Stačí připomenout Mnichovskou dohodu, válečnou okupaci, ořezáni republiky po válce, či rozpad Československa. Bohužel, skoro vždy tyto historické zvraty posouvaly ony čtyři póly v náš neprospěch. Tak jen doufám, že se nyní, když jsme v té EU už měnit nebudou.

Jako první bod k návštěvě jsem si vybral západní pól. Jako asi většina jsem předpokládal, že nejzápadnějším bodem republiky je bývalé trojmezí v růžku ašského výběžku. Místo kde železná opona musela být nejpevnější a musela být střežená s největší zodpovědností. Pamatuji si na plakát, jeden z mnoha podobných, který visel na zdi v kasárnách, kde jsem sloužil. Byl tam obrys hranic Československa a na ašský výběžek útočilo několik neumělé nakreslených tanků s nápisem USA. Přes celý plakát byl pak rudými písmeny text: Ani centimetr země nedáme! Zajímavé bylo, že americké tanky útočily i z území tehdejší NDR.

Jak jsem již naznačil, nejzápadnější bod není trojmezí, ale výběžek státní hranice ležící o několik kilometrů jižněji v katastru bývalé obce Újezd - Mähring. Státní silnice končí ve Štítarech u statku a dál pokračuje pomocná, dříve pouze vojenská cesta. Po dvou kilometrech chůze statným lesem se ztrácí v krásných rozsáhlých loukách. Po obci Újezd není ani památka. Místa, kde stály původní statky, lze odhadnout jen podle starých mohutných stromů. Přesnější představu vám dá informační tabule stojící u takzvaného mostu Evropy, jak se říká dřevěné lávce přes hraniční potok, o kterou se zasloužil Smrčinský spolek v Aši. Nikoho asi nepřekvapí, že z bavorské strany sem míří slušně udržovaná cestička, ve stavu stejném jako je vidět na fotografiích z doby otevření mostu. Zato z české strany je už přístup zarostlý a neudržovaný a jen dokumentuje, že jsme ten most do Evropy asi ještě úplně nepřekročili a stále si s sebou neseme něco z toho socialisticko-balkánského životní stylu.

Újezdský potok se od mostu dál klikatí slatí a pěšinka na jeho břehu se co chvíli ztrácí v mokřinách. Přesto jsem vytrval a po pár stovkách metrů jsem dorazil k hraničnímu patníku s číslem 1844. Potok dál pokračuje severozápadním směrem do Bavorska a hranice se zde stáčí v pravém úhlu k severovýchodu. Zde je nejzápadnější pól České republiky. Já vím, že bych měl napsat slovo bod a ne pól, ale uznejte že název tohoto příspěvku zní lépe: „Západní pól dobyt“, než „Dosáhl jsem západní bod“.

Zapomeňme na tuto slovní nepřesnost a podívejme se raději na jeho geografickou přesnost. Na českém území stojí český hraniční kámen a přes potok na druhém břehu stojí německý. Přesně v polovině vzdálenosti je v břehu zatlučený obyčejný dřevěný kolik a to je to přesně ono místo, které jsem chtěl najít. Zde musím objektivně s Cimrmanem přiznat, že z hlediska zážitku - nic moc, což bezostyšně potvrdil i Magic tím, že zvedl nožičku a místo počůral. Následně pak skákal přes hraniční potok a demonstroval tak, že hranice jsou vlastně k ničemu a že je to jen zbytečná čára v mapě. Snad tedy jen ten kamenný patník může mýt jistý smysl, pokud se na to díváte psím pohledem...


pohraničí - Ivan Anderle
pohraničí -

Pozor - ale na co - Ivan Anderle
Pozor - ale na co -

jdi podle potoka a patníků - Ivan Anderle
jdi podle potoka a patníků -

a další patník - Ivan Anderle
a další patník -

most do Evropy - Ivan Anderle
most do Evropy -

cesta tak říkajíc zarubaná - Ivan Anderle
cesta tak říkajíc zarubaná -

konečně - to je on - Ivan Anderle
konečně - to je on -

pohled z druhé strany - Ivan Anderle
pohled z druhé strany -

Magic si to opravdu užíval - Ivan Anderle
Magic si to opravdu užíval -


  hlavní strana