hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Hanka Kučerová - MAGNETOVEC
vydáno: 06.05.2009
web autora


MAGNETOVEC je strmý kopec s výškou vrcholu 521 m nedaleko obce VELKÉ BŘEZNO.
Pěknou procházkou smíšeným lesem, převážně však bukovým po naučné stezce nacházíme pásmo skal, které tu vytváří malebná seskupení věžovitých útvarů s výskytem reliktních borovic na vrcholech. Nejkrásnějším obdobím pro poznání tohoto zajímavého místa je podzim, kdy slunce rozzáří všudypřítomné barevné listí zdejších listnatých stromů.

MAGNETOVEC - Hanka Kučerová
MAGNETOVEC - Přístup z obce VELKÉ BŘEZNO po zelené (začíná poblíž nádraží) vzhůru lesem. V místě zvaném FRÁŽ je odbočka na naučnou stezku okolo MAGNETOVCE, v celkové délce 4.5 km.

ZAMLŽENÉ LOUČKY - Hanka Kučerová
ZAMLŽENÉ LOUČKY - Procházíme kolem loučky, která nabízí výhledy na okolní kopce, pokud však není mlha jako v našem případě.

SKALNÍ ÚTVARY - Hanka Kučerová
SKALNÍ ÚTVARY - Dále lesem směřujeme k několika skalním útvarům tvořeným jemně krystalickým, zrnitým nerostem magnetitem. Má magnetické vlastnosti a již ve staré Číně byl magnetit využíván pro výrobu kompasů.

SKALNÍ ÚTVARY - Hanka Kučerová
SKALNÍ ÚTVARY - Magnetit je nejvýznamnější železnou rudou, obsahuje totiž až 72 % železa. V čedičových kopcích je obsaženo takové množství, které vychyluje jako zde magnetickou střelku.

SKALNÍ HŘIB - Hanka Kučerová
SKALNÍ HŘIB - Ze skal vystupuje nápadný asi 8 m vysoký bazanitový SKALNÍ HŘIB - pozůstatek lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy.

PODZIMNÍ LES  - Hanka Kučerová
PODZIMNÍ LES - Zvláštní kouzlo mlhavého odpoledne s pronikajícími slunečními paprsky, vytvářející nádherné barevné kombinace.

CESTOU Z MAGNETOVCE  - Hanka Kučerová
CESTOU Z MAGNETOVCE - Po naučné stezce obcházíme masiv MAGNETOVCE, dojdeme zpět na FRÁŽ. Odtud se už po zelené vracíme do VELKÉHO BŘEZNA.


  hlavní strana