hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - GUTŠTEJN
vydáno: 10.05.2012
web autora


Zřícenina hradu Gutštejn, který se nachází mezi Stříbrem a Konstantinovými Lázněmi, si získá každého. Je to dáno samozřejmě rozsahem a vzhedem samotné zříceniny, ale velký podíl na tom má i poloha hradu uprostřed lesů na strmém skalním ostrohu vysoko na říčkou Hadovka, jejíž tok se klikatí krásným údolím ještě asi 2 km dál za Gutštejn a pak se vlévá do Úterského potoka. Gutštejn je volně přístupný, a to je samozřejmě také jeho výhodou, protože sem můžete zajít za každého počasí a v každé roční době. Krajina v okolí se terpve otevírá turistice, lidé tyto zapomenuté končiny začínají objevovat a obdivovat pro jejich krásu a klid.

Historie hradu je spojena s pány z Gutštejna, kteří hrad založili na přelomu 13. a 14. století. Ve druhé polovině 16. století hrad opustil jeho poslední majitel, Hanuš Elpognar, který vlastnil také bezdružické panství, a od té doby hrad chátral.

PRVNÍ DOJEM - Liběna Stiebitzová
PRVNÍ DOJEM - Pohled na zříceninu hradu Gutštejn z přístupové cesty od Daňkova. První dojem z hradu je prostě nezapomenutelný.

VÝCHODNÍ ČÁST - Liběna Stiebitzová
VÝCHODNÍ ČÁST - Zbytkům Gutštejna dominuje vysoká skvěle zachovalá věž.

VSTUP DO SKLEPENÍ - Liběna Stiebitzová
VSTUP DO SKLEPENÍ - Vstup do sklepení se nachází hned vedle věže.

AREÁL HRADU - Liběna Stiebitzová
AREÁL HRADU - V nedávné době opravená severní strana hradu (na konci článku je pro porovnání uvedena fotografie jejího stavu před opravou)

KMEN BOROVICE - Liběna Stiebitzová
KMEN BOROVICE - Vnitřek areálu hradu zdobí několik vzrostlých borovic, tato je již bohužel suchá, ale k hradu její torzo neodmyslitelně patří.

VĚŽ - Liběna Stiebitzová
VĚŽ - Velmi dobře dochovaná hradní věž je dominantou současné podoby hradu Gutštejn. Zaujme svojí výškou i tvarem - věž je čtyřboká a má zaoblené hrany.

VSTUP DO VĚŽE - Liběna Stiebitzová
VSTUP DO VĚŽE - Detail gotického portálu vstupu do věže z jižní strany na úrovni druhého patra.

AREÁL HRADU - Liběna Stiebitzová
AREÁL HRADU -

PRŮHLED OKNEM - Liběna Stiebitzová
PRŮHLED OKNEM - V okolí Gutštejna převažují lesy, takže není divu, že průhled oknem jižním směrem tvoří mozaika vršků smrků v údolí Hadovky.

NÁDVOŘÍ - Liběna Stiebitzová
NÁDVOŘÍ -

PRŮCHOD NA PARKÁN - Liběna Stiebitzová
PRŮCHOD NA PARKÁN -

POHLED OD HADOVKY - Liběna Stiebitzová
POHLED OD HADOVKY - Gutštejn leží na skalním ostrohu nad říčkou Hadovka, která se o kousek dál vlévá do Úterského potoka.

ZRCADLENÍ - Liběna Stiebitzová
ZRCADLENÍ - Gutštejn a Hadovka patří neodmyslitelně k sobě, což dokazuje i odraz hradu na hladině potoka.

POHLED Z PODHRADÍ - Liběna Stiebitzová
POHLED Z PODHRADÍ - Krajina okolo hradu se mění - výhled na hrad z údolí Hadovky postupně zakrývá nový smrkový lesní porost

LEŠENÍ NA VĚŽI - Liběna Stiebitzová
LEŠENÍ NA VĚŽI - V nedávné době prošel hrad rekonstrukcí. Podařilo se zachránit a zakonzervovat zbytky palácových zdí, okenních otvorů, hradby i věž.

LEŠENÍ U ZDI HRADNÍHO PALÁCE - Liběna Stiebitzová
LEŠENÍ U ZDI HRADNÍHO PALÁCE -

STAV PŘED OPRAVOU - Liběna Stiebitzová
STAV PŘED OPRAVOU -

STAV PŘED OPRAVOU - Liběna Stiebitzová
STAV PŘED OPRAVOU - Na tomto obrázku je patrné poškození okenního otvoru jižní strany hradního paláce. Na fotografiích na začátku článku, které zobrazují stav hradu po rekonstrukci, již nic takového nenajdete. Oprava hradu přišla v pravý čas a hradu pomohla.


  hlavní strana