hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - DYLEŇ
vydáno: 26.04.2012
web autora


Mnohé významné vrcholy pásma hor, které se táhne podél české hranice s Německem a Rakouskem, zdobí stavby zvláštního charakteru – jsou to věže, ale ne takové ty typické turistické vyhlídkové, ale vojenské věže, které byly součástí „železné opony“ mezi naší republikou a západním světem. Jedna z nich se nachází na nedaleko Mariánských Lázní na nejvyšším vrcholu severní části Českého lesa, Dyleni (940 m). Vrcholovou věž, která se tyčí na strategickém místě kousek od hranic s Bavorskem, je vidět z daleka jak z české, tak z německé strany. Její původní určení naštěstí ztratilo po revoluci na významu. V současné době věž slouží jako vysílač. Věž je bohužel veřejnosti nepřístupná. Okolo věže se v nezměněné podobě se zachovaly bytelné betonové zdi doplněné mocnou spletí ostnatých drátů. K mému překvapení a pobavení se ale zevnitř tohoto bytelného opevnění neozývalo zuřivé štěkání psů, které jsem očekávala, ale bečení stádečka ovcí. To poněkud zmírnilo jinak tísnivý pocit vyvolaný pohledem na ostnaté dráty a připomínkou dob minulých. Na Dyleň se dostanete pouze pěšky nebo na kole. Z vrcholu Dyleně je pěkná vyhlídka do Bavorska.

DYLEŇ - Liběna Stiebitzová
DYLEŇ - Hraniční pásno hor s nejvyšším vrcholem severní části Českého lesa, Dylení.

DYLEŇ - Liběna Stiebitzová
DYLEŇ - Pohled na Dyleň z německé strany

CESTA NA VRCHOL - Liběna Stiebitzová
CESTA NA VRCHOL - Na vrchol Dyleně vede stará asfaltová cesta, motorovým vozidlům je sem ale vjezd zakázán, takže se sem dostanete pouze na kole nebo pěšky.

VĚŽ NA VRCHOLU - Liběna Stiebitzová
VĚŽ NA VRCHOLU - Na vrcholu Dyleně (940 m) vznikla v poválečném období věž, která sloužila vojenským účelům, zejména jako odposlouchávací stanice. Dnes slouží jako vysílač.

ZA OSTNATÝMI DRÁTY - Liběna Stiebitzová
ZA OSTNATÝMI DRÁTY - Věž se i dnes skrývá za bytelnou betonovou ohradou obehnanou ostnatými dráty, což působí dost autenticky a tísnivě

POHLED Z VRCHOLU - Liběna Stiebitzová
POHLED Z VRCHOLU - Pohled z vrcholu Dyleně do Bavorska

BUK NA SVAHU HORY - Liběna Stiebitzová
BUK NA SVAHU HORY - Svahy Dyleně jsou porostlé krásnými lesy, ve kterých sice převažují smrky, ale najdou se zde i statné buky a další druhy dřevin.

NEUALBENREUTH - Liběna Stiebitzová
NEUALBENREUTH - Těsně pod Dylení na bavorské straně leží obec Neualbenreuth. V obci jsou nádherné hrázděné domy.

ROZHLEDNA U NEUALBENREUTHU - Liběna Stiebitzová
ROZHLEDNA U NEUALBENREUTHU - Na německé straně nad Neualbenreuthem se je menší rozhledna, ze které je pěkný výhled na Dyleň.

POHLED Z NĚMECKÉ STRANY - Liběna Stiebitzová
POHLED Z NĚMECKÉ STRANY - Ještě jeden pohled z německé strany

PRAMENIŠTĚ MINERÁLKY - Liběna Stiebitzová
PRAMENIŠTĚ MINERÁLKY - Na české straně uprostřed lesů pod Dylení se nachází nejedno prameniště skvělých minerálních vod.

KOSTEL VE VYSOKÉ - Liběna Stiebitzová
KOSTEL VE VYSOKÉ - Na úpatí Dyleně se nachází vesnice Vysoká. Dnes je tady jen pár domů a opravená ruina kostela, ze kterého se dochovaly jen obvodové zdi a věž. Ne všechny kostely v pohraničí měly to stěstí a byly zakonzervovány tak, jako tento kostel.


  hlavní strana