hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - OVČÍ VRCH
vydáno: 21.03.2012
web autora


Ovčí vrch (697m) není jen obyčejný kopec. Spolu s Hradišťským vrchem a vrchem, na kterém leží romantická zřícenina hradu Krasíkov (Švamberk) , představuje významný orientační bod v krajině v okolí Konstantinových Lázní. Z tohoto výrazného čedičového kopce je krásná vyhlídka do dalekého okolí, zejména na Vlčí horu a hrad Krasíkov. V poslední době navíc přibyla na východní straně Ovčího vrchu vyhlídková plošina, ze které je hezký výhled na Bezdružice, Konstantinovy Lázně a Hradišťský vrch a v případě dobré viditelnosti i na vzdálené vrcholky Českého Lesa a Šumavy.

Tím ale výčet zajímavostí nekončí. Na plošině pod vrcholem Ovčího vrchu se nachází rotunda a památník. Obojí zde vzniklo jako připomínka dramatické události, která se v těchto místech odehrála v roce 1680. Proti robotě rebelující sedláci, kterých bylo na 500, dobyli zámek v Bezdružicích a poté se uchýlili na Ovčí vrch. Jejich povstání však bylo krvavě potlačeno. Již na konci 17. století zde vznikla kaple, na jejímž místě byla počátkem 20. století postavena novorománská rotunda, a v roce 1936 ještě přibyla mohyla.


OVČÍ VRCH  - Liběna Stiebitzová
OVČÍ VRCH - Ovčí vrch při pohledu z Krasíkova

NA ÚPATÍ OVČÍHO VRCHU - Liběna Stiebitzová
NA ÚPATÍ OVČÍHO VRCHU - Okolo Ovčího vrchu vede pěkná okružní cesta. Tento pohled je jižním směrem přes rozkvetlou louku plnou slézových růží na Krasíkov.

KOHOUTOV - Liběna Stiebitzová
KOHOUTOV - Na okružní cestě okolo Ovčího vrchu leží moc hezká vesnička Kohoutov, která si zachovala typický vesnický charakter.

HORNÍ POLŽICE - Liběna Stiebitzová
HORNÍ POLŽICE - Na cestě okolo Ovčího vrchu narazíte ještě na jednu pěknou vesničku - Horní Polžice.

VYHLÍDKA - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA - V nedávné době vznikla na východní části vrcholové partie Ovčího vrchu vyhlídka, ze které je pěkný výhled směrem na Bezdružice, Konstantinovy Lázně a nad nimi se tyčící Hradišťský vrch. Ve vzdálenějším plánu můžete za dobré viditelnosti zahlédnout i vrcholky Českého Lesa a Šumavy.

MOHYLA - Liběna Stiebitzová
MOHYLA - Mohyla jako připomínka selské rebelie z roku 1680.

ROTUNDA - Liběna Stiebitzová
ROTUNDA - Pohled na rotundu na Ovčím vrchu a hrad Krasíkov

ROTUNDA - Liběna Stiebitzová
ROTUNDA - Pohled na rotundu a Krasíkov tentokrát v předjarním období. Toto místo mám ráda, často se tady zastavím a nikdy mi to nedá, abych nepořídila další verzi fotografie tohoto úžasného uskupení kopců a památek na nich postavených, které mě fascinuje.

PORTÁL - Liběna Stiebitzová
PORTÁL - Vstupní portál do rotundy.

OZDOBNÁ MŘÍŽ - Liběna Stiebitzová
OZDOBNÁ MŘÍŽ - Vchod do rotundy chrání ozdobná mříž.

ROTUNDA PŘED REKONSTRUKCÍ - Liběna Stiebitzová
ROTUNDA PŘED REKONSTRUKCÍ - V nedávné době prošla rotunda na Ovčím vrchu rekonstrukcí. Poškozenou opršelou šedou omítku nahradila nová příjemně žlutá omítka a také střešní krytina je zcela nová.


  hlavní strana