hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - PŘEHRADA SEDLICE
vydáno: 18.03.2012
web autora


Velmi zajímavé vodní dílo nalezneme na počátku toku Želivky nedaleko Humpolce a Želiva. V místech, kde se stékaly dvě říčky - Hejlovka a Jankovský potok, byla v letech 1921 až 1927 postavena přehrada. Teprve pod hrází přehrady se tak dnes dá mluvit o začátku vodního toku Želivka. Přehrada byla od začátku stavěna s vidinou získání elektrické energie a tak stavba započala budováním štoly o průřezu 215x100cm, přivádějící vodu k elektrárně u Vřesníku. Štola začíná zhruba v polovině přehradního jezera u dna, na druhém konci po 884 metrech získává 22.5 metru nad hladinou Želivky. To postačuje k provozu tří turbín o celkovém výkonu 2MW.

Vlastní přehradní hráz je postavena v nejnižším místě mezi Sedlickou a Šimonickou strání. Ve skále byl vykopán a vystřílen 7m hluboký a 40m široký základ hráze. Vlastní hráz je z tvrdé žuly, těžené v blízkých lomech. Hráz v základu je široká 17.5m, délka hráze je 80m a výška 14m ode dna řeky. Z hráze vyrůstají pilíře 120m dlouhého mostu, po kterém vede silnice ze Sedlice do Humpolce. Hráz je technickou památkou.

V blízkosti přehrady nalezneme ještě další dvě vodní díla, přehradu Vřesník, která slouží jako vyrovnávací nádrž nepravidelného odtoku vody z hydroelektrárny a k rekreaci sloužící nádrž Trnávka na řece Trnavě.

PŘEHRADNÍ HRÁZ - Zdeněk Kučera
PŘEHRADNÍ HRÁZ - Pohled na hráz od jezera.

MOST - Zdeněk Kučera
MOST - Pohled na mostovku nad hrází. Po mostě vede silnice Sedlice - Humpolec.

TEMENO HRÁZE - Zdeněk Kučera
TEMENO HRÁZE - Z temena hráze vystupují podpěrné pilíře mostu.

POD HRÁZÍ - Zdeněk Kučera
POD HRÁZÍ - Pod hrází je obvykle malý průtok vody, většina toku je odsávána kanálem na elektrárnu.

POHLED NA JEZERO - Hanka Kučerová
POHLED NA JEZERO - Od přehrady se otevírá pohled na jezero s objemem 140 000 kubíků vody.

PŘEHRADA TRNÁVKA - Zdeněk Kučera
PŘEHRADA TRNÁVKA - Nedaleko od Sedlické přehrady můžeme najít další vodní díla, kromě malé Sedlické přehrady i přehradu Trnávka na řece Trnavě.

PŘEHRADA TRNÁVKA - Zdeněk Kučera
PŘEHRADA TRNÁVKA - Ještě jednou Trnávka.

ŽELIV - Zdeněk Kučera
ŽELIV - Od přehrady Sedlice je to opravdu kousek ke klášteru Želiv. Takhle se otevírá pohled na klášterní kostel ze zahrady zámku.


  hlavní strana