hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - MRAZIVÝ PODVEČER NA POLEDNÍKU
vydáno: 13.02.2012
web autora


Letošní zimní teploty dosáhly úctyhodných hodnot. Maxima se očekávala od známých mrazivých lokalit na Šumavě a v Jizerských horách. Rekordy se sice nekonaly, ale zima byla pořádná. Dokázala v krajině vykouzlit nádherné scenerie. Stačilo jen být s fotoaparátem ve správnou chvíli na správném místě. Mrazivý podvečer na šumavském Poledníku takovým místem byl a naservíroval nám opravdu nádherný zážitek.LES NA ÚPATÍ - Liběna Stiebitzová
LES NA ÚPATÍ - Les v dolní části šumavského Poledníku zatím částečně odolává kůrovcové kalamitě.

MALÝ BUK - Liběna Stiebitzová
MALÝ BUK - Malý buk ve smrkovém lese je nadějí na pestřejší druhovou skladbu budoucího lesa na Poledníku.

SEN BĚŽKAŘE - Liběna Stiebitzová
SEN BĚŽKAŘE - Šumava je pro běžkaře opravdovou lahůdkou, jsou tady kilometry a kilometry krásně upravených běžeckých stop a ve všední den si tady užijete i relativního klidu. Zejména pokud je pořádná zima!

SEN BĚŽKAŘE ROMANTIKA - Liběna Stiebitzová
SEN BĚŽKAŘE ROMANTIKA - Pokud se zadaří a sníh má pevný podklad, přijdou si na své i běžkaři - romantici, kteří občas rádi vybočí ze strojově vyřezaných běžeckých stop.

ROZHLEDNA NA POLEDNÍKU - Liběna Stiebitzová
ROZHLEDNA NA POLEDNÍKU - Je mrazivý podvečer na vrcholu Poledník (1 315 m) na Šumavě a zapadající slunce pomalu přebarvuje bělostné nánosy jinovatky dorůžova.

ROZHLEDNA NA POLEDNÍKU - Liběna Stiebitzová
ROZHLEDNA NA POLEDNÍKU - Jinovatkou ozdobená rozhledna na Poledníku. Tato rozhledna sloužila před rokem 1989 protivzdušné obraně státu, dnes slouží turistům jako vyhlídková věž, ale pouze v hlavní letní sezóně. V zimě je tady alespoň dřevěný přístřešek, který chrání před mrazivým větrem.

ZÁPAD SLUNCE  - Liběna Stiebitzová
ZÁPAD SLUNCE - Mrazivý podvečer nás odměnil krásným západem slunce, který vykouzlil na sněhu neuvěřitelnou škálu barev.

DVA - Liběna Stiebitzová
DVA - Vrcholová partie Poledníku doznala v poslední době díky ničivé síle orkánu Kyril, který se tudy prohnal v roce 2007, a kůrovcové kalamitě, značných změn. Z lesa zbyly jen žalostné zbytky. Jak dlouho tady asi vydrží tyto dva smrky?

ROKLAN - Liběna Stiebitzová
ROKLAN - Slunce zapadlo a Roklan (1453 m) se krásně vyjímá na růžově zbarveném obzoru.

VELKÝ JAVOR - Liběna Stiebitzová
VELKÝ JAVOR - Pohled z Poledníku na nejvyšší vrchol Šumavy, Javor (1456 m), který leží v bavorské části Šumavy, nedaleko od Železné Rudy.


  hlavní strana