hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - PLANÁ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ
vydáno: 13.12.2011
web autora


Vytvořit fotočlánek o Plané u Mariánských Lázní, která je mým rodným městem, jsem se chystala dlouho. K tomuto městu a jeho bezprostřednímu i vzdálenějšímu okolí mám velmi silný vztah. V Plané sice již léta nebydlím, ale často a ráda Planou navštěvuji. Ve městě i v jeho okolí je stále co objevovat. Planou sice nenajdete na čelních místech turistické hitparády Západních Čech, přesto ale stojí za návštěvu. Pokud někdy pojedete po trase z Plzně do Chebu, udělejte si zastávku v Plané. Najdete tady pěkné náměstí s historickými domy, zajímavou radnicí, morovým sloupem a kamennými kašnami, ve městě jsou dva kostely a hornické muzeum. Za dobrého počasí si můžete vyjít na Bohušův vrch nad městem, vystoupat po točitém schodišti 16 metrové rozhledny a rozhlédnout se po kraji. Výhled odsud vám vezme dech! A v bezprostředním sousedství Plané je Chodová Planá, jejíž největší atrakcí je úspěšný rodinný pivovar, jehož součástí jsou i dvě výborné restaurace a pivní lázně. Více informací o Plané najdete například zde:

historie,
současnost,
pověsti.PLANÁ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ - Liběna Stiebitzová
PLANÁ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ - Pohled na město z rozhledny na Bohušově vrchu. Vlevo je Kostel Nanebevzetí P. Marie, za ním školní budova, vzadu vpravo je budova zámku, který potkal neblahý osud památky, jejíž majitelé se o ni nestarají a zámek chátrá.

PLÁNSKÉ NÁMĚSTÍ - Liběna Stiebitzová
PLÁNSKÉ NÁMĚSTÍ - Morový sloup stojí na plánském náměstí již od roku 1712 - socha na vrcholu představuje svatého Jana Nepomuckého.

MOROVÝ SLOUP - Liběna Stiebitzová
MOROVÝ SLOUP - Detail barokních soch na morovém sloupu - je zde svatý Šebestián, jeden z ochránců proti moru, svatá Barbora, patronka horníků (symbolizovala kdysi poměrně intezivní důlní činnost v Plané a okolí), a svatý Florián, patron hasičů a ochránce před požáry.

RADNICE - Liběna Stiebitzová
RADNICE - Budova radnice v Plané zaujme zejména freskami. Sochy svatého Petra, panny Marie a svaté Anny na jejím štítu symbolizují tři kostely v Plané a jejím bezprostředním okolí.

FRESKA - Liběna Stiebitzová
FRESKA - Detail fresky na radnici v Plané. Je zde vyobrazen znak města. Planá získala znak již v 15. století, ale původní znak změnili v 17. století Šlikové tím, že přidali svůj erb.

NÁMĚSTÍ - Liběna Stiebitzová
NÁMĚSTÍ - Pohled z náměstí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie.

PLANÁ - Liběna Stiebitzová
PLANÁ - Pohled na město od Chodové Plané ozvláštnilo rozkvetlé pole jetele

FARNÍ KOSTEL - Liběna Stiebitzová
FARNÍ KOSTEL - Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

ZÁPAD SLUNCE  - Liběna Stiebitzová
ZÁPAD SLUNCE - Planá v zapadajícím slunci.

FARNÍ KOSTEL - Liběna Stiebitzová
FARNÍ KOSTEL - Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

KOSTELNÍ VĚŽ - Liběna Stiebitzová
KOSTELNÍ VĚŽ - Věž farního kostela Nanebevzetí Panny Marie

FARNÍ KOSTEL - Liběna Stiebitzová
FARNÍ KOSTEL - Detail portálu nad vstupními dveřmi do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie.

KOSTEL SV. PETRA A PAVLA - Liběna Stiebitzová
KOSTEL SV. PETRA A PAVLA - Krásný portál vstupu do pozdně románského kostela svatého Petra a Pavla.

POUTNÍ KOSTEL SVATÉ ANNY - Liběna Stiebitzová
POUTNÍ KOSTEL SVATÉ ANNY - V bezprostředním okolí Plané upoutá každého budova poutního kostela svaté Anny.

ROZHLEDNA - Liběna Stiebitzová
ROZHLEDNA - Na Bohušově vrchu nad Planou byla na začátku 20. století postavena rozhledna, ze které je krásný pohled na město i do dalekého okolí. Takto ozdobená byla v roce 2009 u příležitosti svých stých narozenin. Kdysi na tomto místě stávala šibenice.

ZNAMENÍ - Liběna Stiebitzová
ZNAMENÍ - Ve zdi domu, kde kdysi stávala městská brána, je zasazeno staré kamenné znamení, zobrazující sekyru. Co přesně toto znamení symbolizuje ale není tak zcela jasné. Hypotéz existuje hned několik - hrdelní právo, symbol Chodů nebo prostě označení domu, kde bydlel kat...

ZÁMEK - Liběna Stiebitzová
ZÁMEK - Jedna z budov rozsáhlého areálu zámku v Plané

ZÁMEK - Liběna Stiebitzová
ZÁMEK - Hlavní budova zámku v Plané

ZÁMEK - Liběna Stiebitzová
ZÁMEK - Pohled ná zámek ze severní strany

ZÁMEK - Liběna Stiebitzová
ZÁMEK - Detail zbytku renesanční fasády

ZÁMEK - Liběna Stiebitzová
ZÁMEK - Sluneční hodiny na stěně budovy v zámeckém areálu. Čas je pro plánský zámek velmi silným faktorem. Před revolucí využívali zámek vojáci, upravili si ho po svém, ale zámecký areál jako celek byl v docela slušném stavu. Po revoluci armáda zámek opustila, kvůli majetkovým nejasnostem a sporům však zůstal zámek nevyužitý a začal chátrat. Objem investic, potřebných do jeho rekonstrukce, se bohužel každým dnem zvyšuje a najít smysluplné a ekonomicky průchodné využití tak rozsáhlého a zdevastovaného areálu nebude pro žádného nového majitele vůbec jednoduché. A hodiny tikají, už je skoro po dvanácté.............ale zázraky se přece dějí, takže existuje naděje, že tento krásný zámek neskončí pouze na fotografiích.


  hlavní strana