hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - HORNÍ HRAD (HAUENŠTEJN)
vydáno: 30.05.2011
web autora


Horní Hrad mate svým názvem - je to vlastně zámek, který vzniknul na místě původního hradu, jehož historie se začala psát nejspíše již koncem 13. století. Čas plynul, hradní pánové se střídali a hradu se dařilo tu lépe, jindy zase hůře. Více o jeho historii najdete na internetových stránkách zámku. O dnešní podobě zámku rozhodli Buquoyové , kteří jej získali v roce 1811. Nechali hrad přestavět v novogotickém stylu. Zámek jim patřil do roku 1945, kdy přešel do rukou Československého státu a jako mnoho dalších památek zámek nezadržitelně chátral. Romantické zřícenině propůjčuje velkou část jejího kouzla překrásná poloha na skalnatém ostrohu nad soutokem dvou potoků, jejichž vody pokračují do nedaleké Ohře. Ruina zámku okouzlila jejího současného majitele, pana Palackého, který ji koupil a v roce 2000 se pustil do díla. Zámek prošel pod jeho rukama mnoha citlivými opravami, které mu postupně vracejí život. A život se do zámku nevrací jen ve formě stavebních úprav, ale také díky mnoha akcím, které se zde konají. V zámku se pořádají koncerty, výstavy, řezbářská sympozia a mnoho dalších, v interiérech i exteriérech zámku je k vidění spousta obrázků, soch a jiných uměleckých děl. K areálu zámku paří také krásné arboretum s mnoha místními i exotickými dřevinami.

HORNÍ HRAD - Liběna Stiebitzová
HORNÍ HRAD - Celkový pohled na hrad utopený v zeleni bujné vegetace pokrývající okolní svahy. Jedna ze vstupních bran do hradu.

HORNÍ HRAD - Liběna Stiebitzová
HORNÍ HRAD - Pohled na Horní Hrad z arboreta. Arboretum umocňuje romantické vyznění celého areálu a rozhodně stojí za návštěvu, protože je zde k vidění úctyhodná sbírka místních i exotických dřevin.

RYTÍŘSKÝ SÁL - Liběna Stiebitzová
RYTÍŘSKÝ SÁL - Pohled na okna rytířského sálu, ve kterém se zachovaly zbytky původního dřevěného stropu.

OKNO RYTÍŘSKÉHO SÁLU - Liběna Stiebitzová
OKNO RYTÍŘSKÉHO SÁLU - Deatil okna Rytířského sálu.

CIMBUŘÍ NA VĚŽI - Liběna Stiebitzová
CIMBUŘÍ NA VĚŽI - Z původního hradu se dochovala věž. Po rekonstrukci je opět přístupná a návštěvníci si mohou vychutnat krásný výhled do okolí.

KAPLE - Liběna Stiebitzová
KAPLE - Novogotická kaple na kopci nad hradem.

OZDOBNÁ VĚŽIČKA - Liběna Stiebitzová
OZDOBNÁ VĚŽIČKA - Detail věžičky, která zdobí štít střechy zámku.

KYVADLO - Liběna Stiebitzová
KYVADLO - Kyvadlo - jeden z mnoha venkovních exponátů - působivá ukázka umění kovářů a řezbářů.

ZÁMECKÝ PÁV - Liběna Stiebitzová
ZÁMECKÝ PÁV - Ke správnému romantickému zámku patří páv a jeho symbolická krása v kontrastu s jeho slepičím chováním a nepříjemným křikem.

ŽIVOT NA HRADĚ - Liběna Stiebitzová
ŽIVOT NA HRADĚ - Hrad žije mnoha akcemi, které se zde pořádají. Nádvoří je skvělým festivalovým hledištěm.

OHNIVÉ DIVADLO - Liběna Stiebitzová
OHNIVÉ DIVADLO - Vystoupení ohnivého divadla na nočním nádvoří hradu vás přenese o hezkých pár století zpět.


  hlavní strana