hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - MAKOVÁ HORA
vydáno: 05.05.2009
web autora


KOSTEL SV. JANA KŘTITELE A PANNY MARIE KARMELSKÉ NA MAKOVÉ HOŘE je významné poutní místo a jedna z krásných ukázek barokní architektury citlivě umístěné do krajiny.

Přístup: Pohodlný přístup je po červené z obce SMOLOTELY. Můžeme ho spojit s krátkým okružním výletem. Na MAKOVOU HORU je to odtud jen asi 1.5 km. Od kostela pokračujeme po červené lesem až k bývalé hájovně KOLČAVA, sejdeme na silnici, po ní asi 200m a odbočíme doleva do údolí LÍŠNICKÉHO POTOKA. Asi po dvou kilometrech odbočíme doleva a přes kopec se dostaneme do SMOLOTELEK, odkud nás dovede zelená na výchozí místo ve Smolotelech. Celý okruh měří asi 10 km.


MAKOVÁ HORA - Zdeněk Kučera
MAKOVÁ HORA - Kostel byl postaven v letech 1719-1722 italským architektem Canevallem na zakázku Jana Felixe Chanovského-Kaselovského z Dlouhé Vsi. Centrálně řešená stavba má poměrně složitý půdorys, jehož základem jsou dvě příčné elipsy. Průčelí dotvářejí dvě hranolové věže.

Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb, tedy každou neděli a každou první sobotu v měsíci. Hlavní pouť se koná vždy v neděli po svátku Panny Marie Karmelské (16. července).

MAKOVÁ HORA - Zdeněk Kučera
MAKOVÁ HORA - Pohled na kostel od přístupové cesty.


  hlavní strana