hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - HRAD NAVAROV
vydáno: 12.04.2010
web autora


Zřícenina hradu Navarov leží na vysokém skalním ostrohu nad údolím řeky Kamenice. Nejbližším větším sídlem je Železný Brod, který je vzdálený asi 7 km. Řeka Kamenice pramení v Jizerských horách a údolí Kamenice rozhodně stojí za návštěvu. Během denního výletu stihnete prozkoumat nejen divoké údolí řeky, ale i návštěvu zříceniny hradu Navarov vysoko nad řekou, případně i prohlídku Bozkovských dolomitových jeskyní.

Hrad Navarov býval kdysi významným panským sídlem. Původ hradu spadá do první poloviny 14. století, svůj význam si hrad podržel až do poloviny 17. století (více informací najdete zde). Zbytky hradu nejsou příliš rozsáhlé a o svůj prostor se stále více hlásí příroda, ale poloha hradu na vysoké skále spolu s novodobou dřevěnou palisádou propůjčuje hradu nečekaně romantický a majestátní vzhled.


HRAD NAVAROV - Liběna Stiebitzová
HRAD NAVAROV - První pohled na zbytky hradu Navarov je impozantní - po průchodu průrvou mezi vysokými skalami se před vámi znenadání objeví vysoký zbytek hradní zdi doplněný dřevěnou palisádou se vstupní branou do hradu.

STROM A HRAD - Liběna Stiebitzová
STROM A HRAD - Bezprostřední okolí zříceniny hradu Navarov zdobí několik překrásných stromů. Zbytkům hradu sice moc nesvědčí, ale vizuálně působí ohromný strom u hradní zdi moc hezky.

HRADNÍ BRÁNA - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ BRÁNA - Jedna z bran, která se na Navarově dochovala, a za ní další z překrásných stromů, které zdobí okolí hradu.

HRADNÍ ZEĎ - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ ZEĎ - Detail hradní zdi. Kameny naštěstí neskončily jako stavební materiál některé ze staveb v blízkém okolí.

OKNO - Liběna Stiebitzová
OKNO - Za vysokým štíhlým kmenem buku se schovává okno hradního paláce.

BRÁNA - Liběna Stiebitzová
BRÁNA - Průhled skrz bránu do předhradí.

ZBYTKY HRADU - Liběna Stiebitzová
ZBYTKY HRADU - Zbytky hradu ční vysoko na skále nad okolní krajinou. Díky tomu působí hrad i dnes jako nedobytná pevnost a v dobách své největší slávy byl pro dobyvatele kvůli své poloze tvrdým oříškem.

HRADNÍ NÁDVOŘÍ - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ NÁDVOŘÍ - Zbytky hradu při pohledu z hradního nádvoří.

GOTIKA - Liběna Stiebitzová
GOTIKA - Zbytek gotické klenby.

VÝHLED Z OKNA - Liběna Stiebitzová
VÝHLED Z OKNA - Výhled z okna Navarova do větví stromů před hradem.


  hlavní strana