hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Hanka Kučerová - STVOŘIDLA
vydáno: 03.03.2010
web autora


Poutavou scenérii peřejí a balvanitého koryta řeky Sázavy nám nabízí oblast zvaná Stvořidla.
Najdeme ji nedaleko Ledče nad Sázavou asi 5 km proti proudu, kde si řeka proráží cestu přes žulový masív Melechov.
Oblast je od roku 1948 chráněným územím. Je turisticky velmi navštěvovaná, především vodáky, kteří Stvořidla považují za jeden z nejoblíbenějších úseků českých řek.

PEŘEJE - Hanka Kučerová
PEŘEJE - Pro návštěvu tohoto nádherného místa jsme si vybrali předjaří, všechny balvany měly ještě krásnou sněhovou čepičku. Netradiční pohled zpříjemňovalo i to, že jsme v zasněžené krajině nepotkali mnoho výletníků.

BALVANY S ČEPIČKOU - Hanka Kučerová
BALVANY S ČEPIČKOU - Koryto řeky se pěkně naplnilo předjarní vodou, sluníčko dodalo scenérii na barevnosti a my se hodnou chvilku kochali pohledem na divokost vln přeskakujících kameny.

ŽELVA A ŽELVÁČATA - Hanka Kučerová
ŽELVA A ŽELVÁČATA - Nepřipomíná vám zasněžený balvan želvu? Balvanů je v řece tolik, že by si každý určitě našel a pojmenoval ten svůj.

ZIMNÍ POHLED - Hanka Kučerová
ZIMNÍ POHLED - Nádherné pohledy nás stály trochu námahy, přesto asi desetikilometrová pěší túra sněhem, místy pěkně umrzlým, stála za to. K parkování jsme využili parkoviště u nemocnice v Háji a potom lesem po červené turistické značce jsme sešli k řece. Kratší přístup ke Stvořidlům je z protějšího břehu od zastávky vlaku Stvořidla, odtud po lávce na druhou stranu a cestou proti proudu jste u peřejí za chvilku.

U TRATI - Hanka Kučerová
U TRATI - Vlevo prosvítá část železničního náspu, po kterém se prohání Posázavský pacifik ve svém horním úseku z Čerčan do Světlé nad Sázavou. Určitě stojí za to vydat se na výlet po kolejích. Krajina kolem Sázavy je mnohotvárná včetně několika historických staveb, které dodají této lokalitě na atraktivnosti.

PO  PROUDU - Hanka Kučerová
PO PROUDU - Pohled na balvany po proudu řeky. Podle místní legendy se měl sedlák domluvit s čertem, aby mu pomohl s prací na neúrodném poli výměnou za jeho duši. Po deseti letech se však sedlákovi do pekla příliš nechtělo a na radu své manželky vykropil chalupu svěcenou vodou. Čert, který tak nemohl dovnitř, se rozlobil, nabral v nedalekém lomu náruč kamení aby je naházel na sedlákovo pole. Jak letěl, svítilo mu slunce do očí a oslepený čert odhazoval kameny do koryta Sázavy.

STRÁŇ S BALVANY - Hanka Kučerová
STRÁŇ S BALVANY - Okolní stráně pokrývají velká balvaniska. Částečně tudy prochází červená značka, v místech kde je obtížně schůdný břeh řeky.

CESTOU K TÁBOŘIŠTI - Hanka Kučerová
CESTOU K TÁBOŘIŠTI - Opouštíme nádherné koryto řeky, loukou se vracíme k chatkám a tábořišti, které v tuto dobu zeje prázdnotou a těšíme se sem zase v jiném ročním období, třeba na podzim.

ZLATONOSNÝ POTOK - Hanka Kučerová
ZLATONOSNÝ POTOK - Na tomto místě i v nedaleké Sluneční zátoce, ke které se dostanete po žluté odbočce, tábořil se svým oddílem v letech 1925 až 1945 proslulý spisovatel dobrodružných knih a skautský vůdce Jaroslav Foglar - Jestřáb. Koutecký potok, který dostal od táborníků přívlastek Zlatonosný, se právě zde vlévá do Sázavy. Byl dějištěm dlouhodobé táborové hry Alvarez - hledání pouzdra v hlubokých vodách. Kovové pouzdro obsahovalo zprávu o dalším postupu hry. Příběh je podrobně popsán v knize Devadesátka pokračuje.


  hlavní strana