hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ZIMNÍ TOULKY JIZERSKÝMI HORAMI
vydáno: 16.02.2010
web autora


Jizerské hory za posledních pár let zkrásněly. Svahy hor zničené v nedávné minulosti exhalacemi z polských elektrárem zarůstají novými lesními porosty, což je samozřejmě moc dobře. Pro milovníky dalekých výhledů zde ale zůstává dost zajímavých vyhlídkových tras. Pokud je pěkné počasí, je taková vyhlídková trasa opravdovou lahůdkou, běda však, když vás zastihne silný vítr, mráz a mlha - to se pak horské vrcholové partie bez stromů stávají místem, kde všechny stopy rychle zafouká vítr a orientace v takovém terénu není vůbec jednoduchá.

Jizerské hory jsou známým rájem běžkařů. Pro bežkování jsou zde skvělé podmínky a výběr tras je hodně pestrý. Část pohoří leží v Česku a část v Polsku. Není však nutné rozlišovat, kde se zrovna nacházíte, obě části totiž tvoří jeden organický celek a je moc dobře, že se nám i ta dříve neznámá polská část Jizerských hor stala jednoduše dostupnou. Přechody na nejvyšší hoře Jizerských hor, Smrku (1124 m), a na spojnici české osady Jizerka s polskou osadou Orle jsou v současné době poměrně frekventované.


NÁDRAŽÍ V JOSEFOVĚ DOLE - Liběna Stiebitzová
NÁDRAŽÍ V JOSEFOVĚ DOLE - Jizerské hory mají tu výhodu, že mají dobré vlakové spojení. Sněhu ale někdy bývá opravdu hodně a motoráky se musejí probíjet sněhovou nadílkou. Není náhodou, že si Věra Chytilová vybrala k natáčení svého slavného filmu Kalamita právě trať v Jizerských horách.

LEDOPÁDY U TRATI ZA KOŘENOVEM - Liběna Stiebitzová
LEDOPÁDY U TRATI ZA KOŘENOVEM - V zářezu trati spojující Kořenov s Harrachovem se tvoří každým rokem impozantní ledopády.

ŘEKA JIZERA  - Liběna Stiebitzová
ŘEKA JIZERA - Řeka Jizera zachumlaná do zimní peřinky nedaleko místa, kde opustí polské území a vplyne do Čech

SOLITÉR - Liběna Stiebitzová
SOLITÉR - Solitérní strom na mokřadní louce u dolního toku řeky Jizerky nedaleko od jejího prameniště.

OSAMĚLÝ BĚŽKAŘ - Liběna Stiebitzová
OSAMĚLÝ BĚŽKAŘ - Vrcholové partie Jizerských hor zejména na polské straně zůstávají stran zájmu masového turismu, takže si tady můžete užít pocit naprostého klidu a samoty. A ty výhledy!

Z PTAČÍ PERSPEKTIVY - Liběna Stiebitzová
Z PTAČÍ PERSPEKTIVY - Pohled z rozhledny na nejvyšším vrcholu Jizerských hor, Smrku (1124 m) na bezprostřední okolí. Zanedlouho tady bude zase vysoký les.

NÁMRAZA - Liběna Stiebitzová
NÁMRAZA - Smrky ve vrcholových partiích hor to nemají jednoduché. V zimě se na ně usazují tlusté vrstvy námrazy a ohýbají je k zemi.

VÝMĚNA GENERACÍ - Liběna Stiebitzová
VÝMĚNA GENERACÍ - Odumřelý kmen smrku trčí k nebi a vedle něho se pomalu klube nový les

DALEKÝ VÝHLED - Liběna Stiebitzová
DALEKÝ VÝHLED - Z hřebene Jizerských hor v Polsku je krásný výhled na Krkonoše

SNĚHOVÁ NADÍLKA - Liběna Stiebitzová
SNĚHOVÁ NADÍLKA - Rozcestník na Knajpě je ještě vidět, ale pokud připadne další sníh, ukazatele zmizí pod nebývalou sněhovou nadílkou

PODVEČER - Liběna Stiebitzová
PODVEČER - Za soumraku se hory oblékají do růžové barvy zapadajícího slunce.

ŠÁMALOVA CHATA - Liběna Stiebitzová
ŠÁMALOVA CHATA - Šámalova chata na Nové louce je skvělým místem pro zakončení putování po Jizerských horách.


  hlavní strana