hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - HRÁDEK U ÚŠTĚKA (HELFENBURK)
vydáno: 27.01.2010
web autora


Krásná romantická zřícenina uprostřed lesů. Hrádek, také Hradec, Affenburk, Opičí hrad, Helfenburk. Mohutné zbytky hradu leží na pískovcovém bloku asi 3 km od Úštěka. Dominuje mu 17.5 m vysoká čtyřboká věž o půdorysu 6x6 metrů, se skálou na níž je postavena, má výšku 33.5 m. Hrad má zachovalé hradby s cimbuřím, vysoké až 12 m o celkové délce 277 m. Na hradě je 57 m hluboká studna a dvě patra sklepů, z nichž zejména spodní je obřích rozměrů 7.5x15 m (horní 2.8x4 m). Ze spodního sklepení vede otvor do hradní studny.

Původní malý hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna z rodu Ronovců v první polovině 14. století. Dalším vlastníkem hradu byl arcibiskup Jan Očko z Vlašimi (1375), po něm pak jeho synovec arcibiskup Jan z Jenštejna. Ten hrad přestavěl, rozšířil o dokonalé opevnění a přistavěl věž (1395). Do nového vnějšího ohrazení se vcházelo dvěma branami s kolébkovým padacím mostem.

Po smrti Jana z Jenštejna roku 1400 se na hradě vystřídalo několik arcibiskupů, poslední by Konrád z Vechty (zemřel zde roku 1431). Poté se střídala řada majitelů až přešel do vlastnictví jezuitského řádu. Zpustl po roce 1591, roku 1620 ho pak pobořilo císařské vojsko.


OPEVNĚNÍ - Zdeněk Kučera
OPEVNĚNÍ - Pohled na opevnění hradu z údolí, kterým vede jedna z přístupových cest.

OBYTNÁ VĚŽ - Zdeněk Kučera
OBYTNÁ VĚŽ - Obytná věž je doslova vrostlá do skály.

JÁDRO HRADU - Zdeněk Kučera
JÁDRO HRADU - Při stavbě hradu byl mistrně využíván původní pískovcový terén, do kterého byly tesány místnosti a na druhou stranu chybějící části dostavovány z vylámaného kamene.

Z OKOLNÍCH VRCHŮ - Zdeněk Kučera
Z OKOLNÍCH VRCHŮ - Hrad je postaven na nevelkém vrchu. Okolní kopce ho převyšují.

OBYTNÁ VĚŽ - Zdeněk Kučera
OBYTNÁ VĚŽ - Ještě jednou pohled na nejzachovalejší část hradu, obytnou věž.

JÁDRO HRADU - Zdeněk Kučera
JÁDRO HRADU - Jádro hradu postavené na skále je chráněno vysokou zdí z pískovcových kvádrů.


  hlavní strana