hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Hanka Kučerová - MEDVĚDÍ STEZKA
vydáno: 16.01.2010
web autora


Nejstarší naučnou stezkou Šumavy je Medvědí stezka s délkou trasy 14 km, s řadou informačních panelů a odpočívadel, sledující žlutou turistickou značku . Nachází se v CHKO Šumava v okresu Prachatice.

Jako výchozí místo můžeme využít železniční zastávku Ovesná na železniční trati Nová Pec - Volary s cílovým místem Černý kříž a naopak.

My jsme byli ubytovaní v Nové Peci a tak jsme si naplánovali okružní trasu asi 20 km dlouhou, kdy jsme procházeli zajímavější částí se skalními útvary na úbočí Perníku. Nejdřív jsme se vydali po silnici do Jeleních Vrchů, zde jsme se napojili na žlutou turistickou značku směřující do Ovesné a odtud do Nové Pece.

Pro úplnost z Jeleních Vrchů vede naučná stezka také na opačnou stranu na Černý Kříž se zastávkou u pomníku zastřelení posledního medvěda na Šumavě.

ZASNĚŽENÁ SKALNÍ VYHLÍDKA - Hanka Kučerová
ZASNĚŽENÁ SKALNÍ VYHLÍDKA - Podobné skalní formace jsme nacházeli po celé trase Medvědí stezky.

CESTA DO JELENÍ - Hanka Kučerová
CESTA DO JELENÍ - Byl říjen, první sníh a někde ještě kromě podzimně vybarvených stromů vykukovaly zeleně olistěné stromy. Takovýto zajímavý pohled nás provázel cestou k Jelením Vrchům po silnici od Nové Pece.

JELENÍ JEZÍRKO - Hanka Kučerová
JELENÍ JEZÍRKO - Přicházíme k Jelenímu jezírku po dřevěné lávce, zakotvíme u lavičky a kocháme se pohledy na zajímavé podzimní a zimní odrazy stromů na hladině.

JELENÍ JEZÍRKO - Zdeněk Kučera
JELENÍ JEZÍRKO - Jezírko bylo postaveno roku 1835 coby uměle vybudovaná nádrž, která tvořila součást Schwanzenberského plavebního kanálu.

JESKYŇKA - Hanka Kučerová
JESKYŇKA - Jeskyňka v zimě, určitě skýtala zvěři útulek před nepohodou.

KAMENNÁ KRÁSKA - Hanka Kučerová
KAMENNÁ KRÁSKA - Přemýšleli jsme, proč zrovna tahle vyčnívající boule získala takovýto poetický název. Snad záliba v kyprých tvarech?

ZAVÁTÉ STROMY - Hanka Kučerová
ZAVÁTÉ STROMY - Pro tento pohled jsme trochu ukročili z trasy a ve sněhu vystoupali do kopce k zasněženým skalám. Mě však upoutal pohled na opačnou stranu na kmeny stromů s navátým sněhem a v pozadí teplé barvy podzimu.

VIKLAN - Hanka Kučerová
VIKLAN - Viklanem se nazývá skalní blok nebo kámen, který se pouze malou částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží. Podobné útvary vznikají především působením eroze na okolní měkčí materiál.

PODZIM A SNÍH - Hanka Kučerová
PODZIM A SNÍH - Sníh se střídá s barevným kobercem spadaného listí, je to pohádková procházka, i když to chvilkama trochu klouže.

PERNÍKOVÁ SKÁLA - Hanka Kučerová
PERNÍKOVÁ SKÁLA - Tady se částečně otevíral pohled do údolí. Skálu jsme chvíli okukovali pro její zajímavý tvar s přirostlou kamennou stříškou.

GOTICKÝ PORTÁL - Hanka Kučerová
GOTICKÝ PORTÁL - Výstižné pojmenování není nutné více komentovat.

RAMPOUCHY - Zdeněk Kučera
RAMPOUCHY - Rampouchy jaké jsme opravdu ještě neviděli. Zbarvené nejspíš od zde hojně vyskytující se rašeliny. Na závěr téhle krásné procházky se rozloučíme po medvědím: BRUM


  hlavní strana