hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - HRAD OSTRÝ
vydáno: 25.10.2009
web autora


Zbytky hradu na zalesněném čedičovém kuželu (553 m) u Milešova. Dnes je hrad částečně vyčištěn od náletové vegetace, takže z vrcholu je krásný výhled na Milešovku, Lovoš, Oltářík, Košťálov, Hazmburk. Z hradu zbyla jen vstupní brána, a místnost mimo areál vnitřního hradu. Patrné jsou také zbytky řady zdí a bašty.

Hrad byl založen roku 1433. Patřil Kaplířům ze Sulevic, ale v roce 1565 byl již pustý. V 18. století byly zříceniny značně poškozeny hledači pokladů.

Výskyt kosatce bezlistého a lomikamene růžicovitého.

Přístup: Hrad je dostupný po modré značce buď z Března, nebo ze silnice poblíž Kocourova (to je blíž, parkovat se dá na rozšíření silnice, pak přes louku přímo nahoru), případně z Milešova.

Autorkou části fotografií je Hanka Vacková.

VSTUPNÍ BRÁNA - Hanka Kučerová
VSTUPNÍ BRÁNA - Pohled na vstupní bránu z nádvoří hradu. Dnes je nádvoří hradu částečně zbavené náletové vegetace.

VSTUPNÍ BRÁNA - Hanka Kučerová
VSTUPNÍ BRÁNA - Při pohledu na ostré špice čedičových sloupců trčících k nebi je jasné proč se hrad nazýval OSTRÝ (WOSTREJ).

VSTUPNÍ BRÁNA - Zdeněk Kučera
VSTUPNÍ BRÁNA - Po cestě na hrad byly celkem tři brány, jejich zbytky lze po cestě rozeznat. Tahle je třetí, poslední, tudy už se vstupuje do vniřního hradu. Těsně před touto branou jsou schody, do hradu se chodilo pěšky.

POHLED NA VSTUPNÍ ČÁST - Zdeněk Kučera
POHLED NA VSTUPNÍ ČÁST - Pohled shora na vstupní část hradu. Přirozenou obranu hradu tvořily čedičové skály, které jen v některých místech musely být doplněny zdí. V téhle zdi je i vstup do hradu, třetí branou.

ČEDIČOVÉ SLOUPY NA VRCHOLU - Zdeněk Kučera
ČEDIČOVÉ SLOUPY NA VRCHOLU - Protože i vrch OSTRÝ je původně sopečného původu jako všechny okolní vrcholy, celý hrad prostupují nepravidelné čedičové sloupce, pod hradem je jejich horní část zlomená.

POHLED Z HRADU NA MILEŠOVKU - Hanka Kučerová
POHLED Z HRADU NA MILEŠOVKU - Ještě jednou trochu širší záběr vrcholové partie hradu.

POHLED Z HRADU - Zdeněk Kučera
POHLED Z HRADU - Z hradu je nádherný výhled na velkou část vrcholů Českého středohoří. Vysoký kopec přímo proti nám je MILEŠOVKA.

BUKOVÝ LES POD HRADEM - Zdeněk Kučera
BUKOVÝ LES POD HRADEM - Ve směru od KOCOUROVA procházíme po modré značce krásným bukovým lesem, kde některé exempláře stojí již jistě téměř 300 let.

POD HRADEM - Hanka Kučerová
POD HRADEM - Krajina pod hradem ve směru na KOCOUROV.


  hlavní strana