hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - HRAD KRASÍKOV - SLAVNOSTI JABLEK
vydáno: 21.10.2009
web autora


Areál zříceniny hradu Krasíkov, kterému již byl věnovaný vlastivědně zaměřený článek, ožívá jednou za rok společensko-kulturní akcí nazvanou Slavnosti jablek. Za svůj narůstající věhlas vděčí občanskému sdružení, které se v tomto kraji snaží o záchranu chátrajících památek a které inspirovalo mnoho následovníků. Pojďme se na Slavnost jablek podívat v malé fotoreportáži.

Slavnosti jablek nabízejí návštěvníkům kulturní vyžití, tradiční jarmark, soutěž o nejlepší a nejkrásnější štrúdl a další akce. Každý ročník je rovněž příležitostí k podpoře aktivit směřujících k záchraně chátrajících památek. Letos to byl křest knihy Práce jako na kostele aneb kniha o tom, jak v Sudetech znovuožívají kostely a o lidech kolem nich. Kromě přehledu ohrožených a téměř zničených kostelů obsahuje kniha dvě velice důležité části - příběhy lidí, kteří věnují svůj čas, energii a někdy i své prostředky záchraně konkrétní památky a je za nimi vidět kus zdařilého díla, a návod, jak na to. Kniha tedy není jen smutným výčtem toho, co je špatně, ale také inspirací a důkazem, že je možné s tím něco dělat. A o tom je dobré vědět.

HRAD KRASÍKOV OŽIL - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV OŽIL - Jednou za rok zaplní areál zříceniny hradu Krasíkov nebývalé množství návštěvníků. Konají se zde totiž Slavnosti jablek.

OŠATKY JABLEK - Liběna Stiebitzová
OŠATKY JABLEK - Na hradě Krasíkov jsou slavnosti jablek. A co jiného by mělo zdobit interiér kostela sv. Máří Magdalény, než ošatky plné krásně vybarvených jablíček.

KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY  - Liběna Stiebitzová
KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY - Interiér kostela sv. Máří Magdalény

KŘEST KNIHY - Liběna Stiebitzová
KŘEST KNIHY - Křest knihy Práce jako na kostele a ti, kdo se v největší míře o vytvoření a vydání knihy zasloužili

AREÁL HRADU - Liběna Stiebitzová
AREÁL HRADU - Konkrétní příklad toho, že to opravdu jde - opravená zvonice a boční vchod do kostela. Na první fotce, která je z roku 2007, je boční vchod do kostela ještě ve stavu před opravou.

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ - Liběna Stiebitzová
VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ - V kostele sv. Máří Magdalény byla výstava fotografií dokumentujících památky v pohraničí

HUDBA NA HRADĚ - Liběna Stiebitzová
HUDBA NA HRADĚ - Hudební program před kostelem sv. Máří Magdalény

TANEČNICE - Liběna Stiebitzová
TANEČNICE - K vidění byly i ukázky dobových tanců

KTERÝ JE NEJLEPŠÍ? - Liběna Stiebitzová
KTERÝ JE NEJLEPŠÍ? - Soutěž o nejlepší a nejkrásnější štrúdl - fáze soutěže, kdy se hodnotí umělecký dojem, se překulila do své druhé, velmi oblíbené fáze, kdy se hodnotí chuťové kvality soutěžních štrúdlů.

PODZIM V PODHRADÍ - Liběna Stiebitzová
PODZIM V PODHRADÍ - Ještě pohled na krásně zbarvené stromy v podhradí. Tak za rok zase na Slavnostech jablek na Krasíkově


  hlavní strana