hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - BABÍ LÉTO NA ŠUMAVĚ
vydáno: 21.09.2009
web autora


Šumava je fenomén, který přitahuje milovníky hor a krásné přírody v každém ročním období a konec léta rozhodně není výjimkou. Když se řekne babí léto, každý si vybaví krásné teplé počasí, zlatě nebo rezavě zbarvenou trávu, nesmělý barevný melír v korunách stromů a hlavně, všudypřítomné pavučinky, které za mírného vánku poletují vzduchem. V tomto období je aktivita pavouků opravdu obdivuhodná. Když si přivstanete a projdete se lesem osvěženým ranní rosou, pak máte jedinečnou příležitost vychutnat si nádheru orosených pavoučích sítí všemožných tvarů a struktur. Jakmile slunce pavoučí sítě vysuší, celá ta křehká nádhera zmizí a vy téměř vůbec nepoznáte, že je stromek u cesty ovinutý neuvěřitelně důmyslnou konstrukcí mnoha vláken pavoučích sítí. Pojďte se tedy podívat, co v letošním roce vykouzlilo babí léto na Šumavě.


RÁNO V LESE - Liběna Stiebitzová
RÁNO V LESE - Ranní mlha zvýraznila jemné předivo vláken babího léta na mladém šumavském smrčku - že by příprava na vánoce?

RÁNO V LESE - Liběna Stiebitzová
RÁNO V LESE - Špička smrčku se pavoučkům obzvláště zalíbila a jejich složité umělecké dílo ozvláštnila ranní mlha.

OROSENÁ PAVUČINA - Liběna Stiebitzová
OROSENÁ PAVUČINA - Dokonalost pavoučího díla

ÚDOLÍ KŘEMELNÉ - Liběna Stiebitzová
ÚDOLÍ KŘEMELNÉ - V údolí Křemelné krásně svítí sluníčko, ale na hřebenech hor se ještě válí ranní mlha.

ŽELEZNORUDSKO - Liběna Stiebitzová
ŽELEZNORUDSKO - Okolí Železné Rudy a pohled na vzdálený nejvyšší vrchol Šumavy, Javor (Grosser Arber, 1456 m n.m.), který leží v bavorské části Šumavy.

ROKLANSKÝ POTOK - Liběna Stiebitzová
ROKLANSKÝ POTOK - V okolí Roklanského potoka již vládnou barvy babího léta

LUZNÝ - Liběna Stiebitzová
LUZNÝ - Pohled od Březníku na krásnou šumavskou horu Luzný (Luzen, 1373 m n.m.). Tato hora leží v německé části Šumavy v národním parku Bavorský les.

BŘEZNÍK - Liběna Stiebitzová
BŘEZNÍK - Na Březníku zavládlo babí léto. Tráva získala atraktivní rezavé zbarvení se kterým krásně kontrastují mladé šumavské smrčky. Díky nim nevypadá mrtvý les zničený kůrovcem tak smutně.

ŠUMAVSKÉ LESY - Liběna Stiebitzová
ŠUMAVSKÉ LESY - Lesy na Šumavě maji zvláštní osud - kdysi hospodářsky využívaný les se mění v prales, kde budou vládnout pouze přírodní zákony. Zatím zde má velmi silné slovo kůrovec a budoucnost všem ukáže, jak návrat k přírodě na Šumavě dopadnul.


  hlavní strana