hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ŠUMAVA - ROZHLEDNA NA POLEDNÍKU V LETNÍ SEZÓNĚ
vydáno: 30.07.2009
web autora


Šumava nabízí svým návštěvníkům nespočet zajímavých míst. Velice oblíbené jsou samozřejmě nejvyšší šumavské vrcholy a pokud je na vrcholku hory ještě navíc rozhledna, ze které se můžete nerušeně rozhlédnout do všech světových stran, pak se takové místo stává doslova magnetem. Jedním z šumavských vrcholů, které se pyšní rozhlednou, je Poledník nebo také Polední hora (1315 m n.m.). Na Poledník vedou pouze turistické cesty, autem se sem nedostanete. Výstup však není náročný a výlet lze zvládnout z Prášil, ze Srní i z Modravy. V létě je možné volit mezi pěší turistikou nebo horským kolem, v zimě je to krásný výlet pro běžkaře. Všechny trasy výstupu vedou nádhernými místy Šumavy, některé z nich jsou však kvůli ochraně přírody přístupné jen v letní sezóně a navíc pouze pro pěší turistiku.

Vzhled rozhledny ledacos napovídá, zejména když si uvědomíte, co znamenala za dob hlubokého socialismu poloha Poledníku na hranicích s bývalým západním Německem. Původní účel celé stavby byl bohužel velice nelichotivý - jednalo se o vojenský objekt, který sloužil k zajištění neprodyšnosti hranic a k odposlechům. Na Poledníku bylo pro ten účel postaveno více budov, do dnešní doby však "prošla" pouze věž a přibyl přístřešek a stoly a lavice pro turisty. Vyhlídková plošina ve výšce 37 metrů a občerstvení v dolní části věže jsou otevřené pro návštěvníky pouze v letní sezóně. Při výstupu na věž se můžete poučit o historii této stavby a navíc zde bývají moc hezké výstavy velkoformátových fotografií Šumavy.


CESTA NA VRCHOL - Liběna Stiebitzová
CESTA NA VRCHOL - A jsme skoro na vrcholu! Všechny turistické cesty vedoucí na Poledník se spojují těsně pod vrcholem do jedné, která vás přivede k rozhledně.

VĚŽ - Liběna Stiebitzová
VĚŽ - Detail přístřešku pro turisty a věže

VYHLÍDKA ZÁPADNÍM SMĚREM - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA ZÁPADNÍM SMĚREM - Pohled z věže západním směrem do Německa - v tomto směru je vidět nejvyšší vrchol Šumavy, Javor (Grosser Arber, 1456 m n.m.), který leží v bavorské části Šumavy.

VYHLÍDKA SEVERNÍM SMĚREM - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA SEVERNÍM SMĚREM - Pohled z věže severním směrem do vnitrozemí České republiky - v tomto směru je vidět například Svatobor (845 m n.m.) u Sušice nebo zříceninu hradu Kašperk.

VYHLÍDKA VÝCHODNÍM SMĚREM - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA VÝCHODNÍM SMĚREM - Pohled z věže východním směrem - v tomto směru máte skvělý přehled o dění na cestě vedoucí na vrchol Poledníku a v dálce je vidět například Boubín (1362 m n.m.).

VYHLÍDKA JIŽNÍM SMĚREM - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA JIŽNÍM SMĚREM - Pohled z věže jižním směrem - v tomto směru je vidět dvojvrchol druhé nejvyšší šumavské hory Roklan (Grosser Rachel, 1453 m n.m.). Tato hora leží podobně jako Javor v německé části Šumavy. Za dobré viditelnosti můžete z Poledníku dohlédnout tímto směrem až k vrcholkům Alp.

SPOUŠŤ PO KYRILLOVI - Liběna Stiebitzová
SPOUŠŤ PO KYRILLOVI - V rozhledny je vidět, co v jejím okolí napáchal v roce 2007 orkán Kyrill. I po dvou letech to není moc hezký pohled a toto místo je bohužel pouze jedním z mnoha na Šumavě, které Kyrill takto zdevastoval.

RŮŽE PŘEVISLÁ - Liběna Stiebitzová
RŮŽE PŘEVISLÁ - Při výstupu na Poledník se můžete potěšit nejenom krásnými šumavskými sceneriemi, ale i šumavskou květenou - toto je růže převislá.

SUCHOPÝR POCHVATÝ - Liběna Stiebitzová
SUCHOPÝR POCHVATÝ - Mokřady pod Poledníkem jsou skvělým stanovištěm výskytu suchopýru pochvatého.

POHLED OD ZHŮŘÍ - Liběna Stiebitzová
POHLED OD ZHŮŘÍ - A na závěr ještě pohled zdálky od bývalého Zhůří na část masivu Šumavy, jehož součástí je Poledník. Jak je vidět, tento vrchol není impozantním solitérem, spíše krásně dotváří mírně zvlněné šumavské panorama.


  hlavní strana