hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - ZŘÍCENINY HRADŮ ANDĚLSKÁ HORA A HARTENŠTEJN
vydáno: 20.07.2009
web autora


Nedaleko od sebe, poblíž karlovarské silnice E48, můžeme navštívit dvě zajímavé zříceniny hradů, Andělská Hora a Hartenštejn.

Andělská Hora leží 8 km jihovýchodně od Karlových Varů. Hradní zřícenina zaujímá vrchol čedičové homole a je pro svou vysokou polohu dominantou celého okolí.

Hrad založili páni z Rýzmburka před rokem 1390, k významným držitelům patří například císař Zikmund, rod Šliků a rod knížat z Plavna, protivníků krále Jiřího z Poděbrad, jehož vojsko v roce 1469 po delším obléhání hrad dobylo. V roce 1645 tehdy již málo obývanou Andělskou Horu vydrancovali Švédové a po požáru roku 1718 ponechali majitelé hrad svému osudu.

Přístup: dojet se dá až ke kostelu pod hradem, odtud strmá cestička do kopce na hrad.


ANDĚLSKÁ HORA - Zdeněk Kučera
ANDĚLSKÁ HORA - Vstupní brána do hradu. Většina hradu je vystavěna z lomového čediče, jen některé prvky jsou pískovcové.

ANDĚLSKÁ HORA - Zdeněk Kučera
ANDĚLSKÁ HORA - Nádvoří, na které se dostaneme vstupní branou.

ANDĚLSKÁ HORA - Zdeněk Kučera
ANDĚLSKÁ HORA - Z hradu je krásný, ničím nerušený výhled na všechny strany.

ANDĚLSKÁ HORA - Zdeněk Kučera
ANDĚLSKÁ HORA - Průhled oknem bývalého věžového paláce v centrální části hradu.

HARTENŠTEJN - Zdeněk Kučera
HARTENŠTEJN - První zmínka o tomto pozdně gotickém hradu pochází z roku 1473. Jeho stavebníkem byl Jindřich z Plavna. Hrad neměl sloužit jako sídlo, ale především jako vojenský opěrný bod. Tomu také odpovídá i jeho vzhled. Pánové z Plavna hrad často zastavovali. Roku 1521 jej získal Jindřich Mašťovský z Kolovrat. Od té doby se jeho majitelé často střídali a v souvislosti s tím jeho význam klesal. V roce 1554 přestal být obýván a v roce 1573 je již uváděn jako pustý. Vzápětí byl střídmě obnoven Adamem starším Štensdorfem ze Štensdorfu. Roku 1609 byl připojen k nedaleké Andělské Hoře a poté definitivně zpustnul.

Přístup: z náměstí v Bochově po červené odbočce dolů k rybníku a odtud nahoru přímo k hradu. Na náměstí je turistická značka se šipkou k hradu opačným směrem, tímto směrem se už k hradu nedá dostat !

HARTENŠTEJN - Zdeněk Kučera
HARTENŠTEJN - Zbytky jihozápadní budovy.

HARTENŠTEJN - Zdeněk Kučera
HARTENŠTEJN - Budova na jihozápadě má patrné ještě zbytky kleneb.

HARTENŠTEJN - Zdeněk Kučera
HARTENŠTEJN - V první polovině 20. století byl hrad částečně vykopán a jedna z jeho věží nepříliš šťastně dostavěna a zastřešena. Zastřešení již dnes není patrné, zbývají pouze části trámů.


  hlavní strana