hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - LUŽICKÉ HORY - HRAD TOLŠTEJN
vydáno: 14.07.2009
web autora


Lužické hory patří neprávem k opomíjeným turistickým cílům na severu Čech. Přesto stojí toto rozlohou nevelké a nevysoké pohoří za návštěvu. Dnes se však nebudeme toulat po horách, ale dopřejeme si návštěvu moc hezké zříceniny hradu Tolštejn. Umístění hradu na vysokém špatně přístupném kopci hovoří jasně o tom, jakým motivem byli zakladatelé Tolštejna vedeni - hrad vzniknul kvůli zajištění ochrany cesty z Čech do Lužice. Více informací o hradu Tolštejn najdete zde.

POHLED Z JEDLOVÉ - Liběna Stiebitzová
POHLED Z JEDLOVÉ - Při pohledu z vrcholu Jedlová (774 m n.m.) směrem východním máte zříceninu hradu Tolštejn jako na dlani. Za ní se pak zvedá nejvyšší partie Lužických hor s horou Luž (793 m n.m.) a v dalším plánu jsou vidět Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.

POD TOLŠTEJNĚM - Liběna Stiebitzová
POD TOLŠTEJNĚM - A jsme pod skalnatým kopcem se dvěma vrcholovými výběžky. Při pohledu zdola se zdají nevelké zbytky bývalého strážního hradu naprosto nepřístupné.

TOLŠTEJN - Liběna Stiebitzová
TOLŠTEJN - Vnější opevnění hradu působí hodně bytelně. Celkový dojem zjemňuje záplava žlutých trsů tařice skalní, která zdobí silné kamenné zdi hradu u vstupní brány.

ZBYTKY PALÁCE - Liběna Stiebitzová
ZBYTKY PALÁCE - Zbytky paláce na strmém svahu.

OKNO - Liběna Stiebitzová
OKNO - Detail hradního okna, které zdobí trsy tařice skalní. Do kamene vyryté nápisy jsou pak ryze novodobé a svědčí o tom, že "jména hloupých" se najdou i na hradech.

POHLED Z OKNA - Liběna Stiebitzová
POHLED Z OKNA - Pohled z okna na šikmou zeď hradní věže Tolštejna a do vzdáleného údolí k sousedům v Německu.

SCHODY DO HORNÍ ČÁSTI HRADU - Liběna Stiebitzová
SCHODY DO HORNÍ ČÁSTI HRADU - Tak tady je typická ukázka realizace dobrého úmyslu, který ale rozhodně nepatří k těm, které by zasloužily chválu - červená barva zábradlí hodně ruší celkový dojem z hradní zříceniny. Je zcela určitě pravda, že rudé trubky připomínající bytelné lešení splňují všechny bezpečnostní euronormy, ale známka za umělecký dojem je čistá pětka.

VYHLÍDKA - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA - Hrad má vynikající polohu, která kdysi umožňovala efektivně zajišťovat ochranu cesty spojující Čechy a Lužici. Dnes si tady návštěvníci užívají krásných výhledů do kraje - tento je směrem na Jiřetín a k sousedům do Německa.

ZBYTKY PALÁCE - Liběna Stiebitzová
ZBYTKY PALÁCE - Pohled z vyhlídky v horní části hradu na zbytky hradního paláce.

SCHODIŠTĚ - Liběna Stiebitzová
SCHODIŠTĚ - Další pohled z vyhlídky v horní části hradu, tentokrát na bytelné schodiště, hradní restauraci a do podhradí.

HRADNÍ RESTAURACE - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ RESTAURACE - Po prohlídce hradu je příjemné zastavit se na něco dobrého v hradní restauraci. Pokud máte štěstí a je pěkné počasí, můžete si užívat posezení na terase u restaurace.

TOLŠTEJN - Liběna Stiebitzová
TOLŠTEJN - A ještě jedno ohlédnutí za krásným místem schovaným mezi dvěma částmi Lužických hor, kterým dominují hory Jedlová na západě a Luž na východě.


  hlavní strana