hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - HRAD EGERBERK
vydáno: 13.07.2009
web autora


Hrad EGERBERK leží na nevysokém kopci nad Kláštercem nad Ohří. Že je kopec nevysoký, se ovšem zdá jen do okamžiku, než na něj začneme lézt. Zjistíme totiž, že místo bylo tehdy pro hrad velmi vhodné a obtížně přístupné.

Jsem nepřítelem kácení stromů a je mi líto každého vzrostlého stromu, který musí padnout. Část kopce na kterém stojí hrad, byla zbavena stromů a musím uznat, že tady to hodně pomohlo, hrad nádherně vynikl ve své mohutnosti. Navíc zhora je teď krásný výhled do kraje. Je možno snít o tom, jak nádherná stavba to musela být v době, kdy stály věže i zdi opevnění nad mohutným příkopem.


POHLED NA PALÁC - Zdeněk Kučera
POHLED NA PALÁC - Pohled z nádvoří hradu na palác na východní straně. Základ hradu byl elipsovitý o roměrech 42 x 15m, v protilehlých koncích ho uzavíraly obytné budovy, spojené mohutnými zdmi.

VSTUPNÍ BRÁNA - Zdeněk Kučera
VSTUPNÍ BRÁNA - Vlevo dva vysoké pilíře jsou zbytky vniřní vstupní brány, vzadu vpravo je zbytek západní budovy.

POHLED OD SEVEROZÁPADU - Zdeněk Kučera
POHLED OD SEVEROZÁPADU - Částečný pohled na dispozici hradu od severozápadu. Vpravo zbytky vnitřní vstupní brány, vlevo dole skromné zbytky kdysi mohutné obranné zdi na příkopem.

CELKOVÝ POHLED - Zdeněk Kučera
CELKOVÝ POHLED - Jméno hradu pochází z německého názvu Ohře. Kdy byl hrad Egerberk založen přesně nevíme. Prvním majitelem hradu, který se po něm psal, byl Vilém z Egerberku v roce 1317. Po něm se tak psal v roce 1322 i jeho mladší bratr Fricek z Chyší a Egerberku.
Vilém z Egerberku kolem roku 1350 prodal hrad Šumburkům. Ti si už předtím postavili na druhém břehu řeky Ohře vlastní hrad Šumburk. Vedle něj vlastnili také Perštejn nad Ohří. Později získali i hrad Hasištejn. V roce 1384 prodali Egerberk pánům z Dubé.


  hlavní strana