hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Hanka Kučerová - DOBRONICE
vydáno: 13.07.2009
web autora


Zřícenina hradu s krásnou dosud zachovalou okrouhlou věží, která dominuje nad ostatními zbytky hradu postaveného na počátku 14. století.

BERGFRIT - Hanka Kučerová
BERGFRIT - Pohled od jihovýchodu na věž a vstupní bránu.

NA HRAD - Hanka Kučerová
NA HRAD - Hrad se nachází ve vsi Dobronice, která je zapsána v pramenech koncem 12. století, hrad je tedy z pozdější doby. V letech 1455-1459 náležel Rožmberkům, pozdější majitelé Vítové ze Rzavého ho nechali přestavět ve stylu pozdní gotiky. Cestou na hrad nás přitahuje věž.

NOVÝ ZÁMEK - Hanka Kučerová
NOVÝ ZÁMEK - Tak už jsme na hradě, právě se nacházíme na jednom ze dvou paláců nazývaném Nový zámek, pocházející z goticko-renesanční přestavby. Pohled k východu.

VSTUPNÍ BRÁNA - Hanka Kučerová
VSTUPNÍ BRÁNA - Vstupní brána mezi palácem a bergfritem, zvaná kulisová.

BERGFRIT A HRADBA - Hanka Kučerová
BERGFRIT A HRADBA - A opět vzhlížíme ke věži. Tyhle hrady bergfritového typu máme moc rádi. Pohled od západu, při strmém sestupu z hradu dolů k řece.

HRADNÍ PANORAMA - Hanka Kučerová
HRADNÍ PANORAMA - Pohled od jihovýchodu z mostu přes řeku Lužnici. Hrad zde máme jako na dlani.

DOBRONICE - Hanka Kučerová
DOBRONICE - Detailnější pohled na hradní areál.

OD HRADU - Hanka Kučerová
OD HRADU - Jdeme od hradu dále, ještě se otočíme zpátky potemnělou ulicí s pěknými domky a přemýšlíme jak se asi žilo v podhradí. Dnes ke hradu vede červená a modrá turistická značka. Vstup na hrad je volný, jenom v sezoně se vybírá vstupné na hradní věž.

Z POLE - Hanka Kučerová
Z POLE - Tak aby toho ještě nebylo málo, vyškrabali jsme se nahoru na pole a ještě jednou se pokochali pohledem na hrad zase z trochu jiného úhlu.


  hlavní strana