hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - LUŽICKÉ HORY - JEDLOVÁ
vydáno: 29.06.2009
web autora


Lužické hory patří k neprávem opomíjeným turistickým cílům na severu Čech, přesto však stojí toto rozlohou nevelké a nadmořskou výškou neohromující pohoří za návštěvu. Hora Jedlová (774 m n.m.), kam se dnes vypravíme, je nejznámějším vrcholem Lužických hor. Na vrcholu se nachází rozhledna, ze které je nádherný výhled do širokého okolí, unavený poutník tady najde příjemnou horskou vrcholovou chatu s dobrou restaurací a s možností ubytování. Pro pěší turisty a zejména pro cyklisty je výšlap resp. výjezd na Jedlovou opravdovou výzvou a pro milovníky zimních sportů je Jedlová známá sjezdařským areálem. Hodně zajímavých informací najdete zde.


JEDLOVÁ - Liběna Stiebitzová
JEDLOVÁ - Název Jedlová má svůj původ v názvu stromu, který kdysi tvořil charakteristický porost jejích svahů - jedle. Dnes je skladba stromoví na svazích Jedlové jiná, převládá smrk v kombinaci s menšinovým podílem buků, jeřábů a dalších dřevin, název však zůstal zachován. Vrcholovou partii s rozhlednou dnes témeř úplně zakrývají vzrostlé stromy, takže vás na dálku upoutá pouze nad stromy trčící stožár s anténami mobilních operátorů.

VRCHOL HORY - Liběna Stiebitzová
VRCHOL HORY - A jsme na vrcholu hory Jedlová , která je se svojí nadmořskou výškou 774 m n.m. třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor. Vítá nás prostranství s horskou chatou a rozhlednou.

ROZHLEDNA - Liběna Stiebitzová
ROZHLEDNA - Rozhledna na vrcholu Jedlové láká k výstupu. Tak tedy vzhůru za vidinou dalekých obzorů.

SCHODIŠTĚ NA ROZHLEDNU - Liběna Stiebitzová
SCHODIŠTĚ NA ROZHLEDNU - Krása technických památek, v tomto případě točitého schodiště - rozhledna poodhalila krajkový lem své spodničky - až se nám z toho zatočila hlava!

NA ROZHLEDNĚ - Liběna Stiebitzová
NA ROZHLEDNĚ - Rozhledna je krásně opravená - stěny ochozu září čistou bílou barvou a rozhledna se zubí svým kamenným cimbuřím na okolní svět.

VÝHLED Z ROZHLEDNY - Liběna Stiebitzová
VÝHLED Z ROZHLEDNY - Odměnou za námahu při výstupu na rozhlednu je nádherný výhled po širokém okolí. Pohled přes hrad Tolštejn na hřeben Lužických hor a na podhůří na německé straně Lužických hor.

 SJEZDOVKA - Liběna Stiebitzová
SJEZDOVKA - Pohled z vrcholové partie sjezdovky

VÝHLED DO NĚMECKA - Liběna Stiebitzová
VÝHLED DO NĚMECKA - Pohled z vrcholu Jedlové k sousedům do Německa

TOLŠTEJN - Liběna Stiebitzová
TOLŠTEJN - Zřícenina hradu Tolštejn a jeho okolí při pohledu z Jedlové

HORSKÁ CHATA - Liběna Stiebitzová
HORSKÁ CHATA - Horská chata na vrcholu Jedlové je opravdovou vrcholovou prémií - po náročném výjezdu na Jedlovou na kole a výstupu na rozhlednu nám pořádně vyhládlo. Občerstvení v útulné horské chatě bylo více než potřeba - a bylo skvělé!


  hlavní strana