hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ROZKVETLÁ ŠUMAVA
vydáno: 23.06.2009
web autora


Šumava je fenomén, který přitahuje milovníky hor a krásné přírody v každém ročním období. Pro botanické nadšence je Šumava nejatraktivnější na jaře a v létě a snad úplně nejbarevnější jsou šumavské louky na přelomu těchto ročních období. Pestré barevné koberce květin mohou být skvělou inspirací pro designéry i módní návrháře a samozřejmě také pro fotografy. Pár obrázků z okolí Prášil zdaleka nemůže postihnout celou širokou škálu květin, které v době letošního letního slunovratu zdobily Šumavu. Mezi fotografováním bylo nutné občas také šlápnout do pedálů a dohnat kamarády.

ŠUMAVSKÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
ŠUMAVSKÁ LOUKA - Tato šumavská louka si letos zvolila kombinaci bílé, žluté a červenofialové. Množství květů na jeden čtvereční metr se bude určitě blížit rekordu v této disciplíně a to za vydatného přispění kopretin, jetele, pryskyřníků a štírovníků. Jemné předivo trávy pak dotváří tuto krásnou letní kompozici.

SILENKA DVOUDOMÁ - Liběna Stiebitzová
SILENKA DVOUDOMÁ - Silenka dvoudomá upoutá na dálku svojí výraznou sytě růžovou barvou. Na Šumavě patří silenka k hojně se vyskytujícím rostlinám.

LUPINA  - Liběna Stiebitzová
LUPINA - Modro-fialové klasy vlčího bobu mnoholistého, známého také jako lupina jsou nepřehlédnutelné. Tato rostlina patří na Šumavě k hojně se vyskytujícím rostlinám a díky tomu, že se vyskytuje povětšinou ve větších společenstvích, zaujme již na dálku. Lupina ozdobila okolí nedávno opravené kapličky, která jediná zbyla z bývalé obce Zhůří.

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ  - Liběna Stiebitzová
DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - Devětsil lékařský je rostlina, která se chlubí svými světle růžovo-fialovými květy na jaře. V letním období pak zaujme svými listy, které jsou velice dekorativní. Zde posloužily jako atraktivní popředí pohledu přes údolí říčky Křemelná na šumavské vrcholy Prášilska.

ZVONEČNÍK KLASNATÝ - Liběna Stiebitzová
ZVONEČNÍK KLASNATÝ - Zvonečník klasnatý přilákal čmeláka.

KUKLÍK POTOČNÍ  - Liběna Stiebitzová
KUKLÍK POTOČNÍ - Kuklík potoční dělá čest svému jménu - tento bohatý trs kuklíku ozdobil břeh říčky Křemelné opravdu znamenitě.

ŽLUŤUCHA ORLÍČKOLISTÁ  - Liběna Stiebitzová
ŽLUŤUCHA ORLÍČKOLISTÁ - Žluťucha orlíčkolistá je další rostlinou, která ozdobila břehy říčky Křemelná.

JIRNICE MODRÁ  - Liběna Stiebitzová
JIRNICE MODRÁ - Jirnice modrá má ve svém názvu určení barvy, ale vyskytuje se ve dvou barevných variantách - modré a bílé - a jak dokazuje tento obrázek, na šumavské louce u říčky Křemelné jich vykvetlo opravdu hodně. Šumava patří k málo lokalitám, kde se tato ohrožená rostlina v Česku vyskytuje.

JIRNICE MODRÁ  - Liběna Stiebitzová
JIRNICE MODRÁ - Jirnice modrá - detail bílé varianty květu.

RŮŽE PŘEVISLÁ  - Liběna Stiebitzová
RŮŽE PŘEVISLÁ - Růže převislá

JESTŘÁBNÍK ORANŽOVÝ - Liběna Stiebitzová
JESTŘÁBNÍK ORANŽOVÝ - Jestřábník oranžový svítí svými sytě oranžovými květy již na dálku a navíc je velmi fotogenický.

SMILKA TUHÁ  - Liběna Stiebitzová
SMILKA TUHÁ - Velice působivé dokážou být i obyčejné trsy trávy - smilka tuhá na břehu Roklanského potoka.

SUCHOPÝR POCHVATÝ  - Liběna Stiebitzová
SUCHOPÝR POCHVATÝ - Bílé chomáčky suchopýru pochvatého ozdobily rašeliniště nedaleko Javoří pily.


  hlavní strana