hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - HRAD ŠUMBURK
vydáno: 21.06.2009
web autora


Romantická zřícenina hradu na výrazném dominantním kopci Šumná nad levým břehem řeky Ohře, 4.5 km západně od Klášterce nad Ohří. Skvělý výhled do okolí.

Mohutný hrad s původním jménem Nový Šumburk byl založen Vilémem ze Šumburka někdy ve 30. letech 15. století (první písemná zmínka pochází z roku 1435) a nazván podle původního rodového sídla v Německu. Roku 1449 koupil hrad Vilém z Illburka a od něj jej zanedlouho získali Fictumové. Ti provedli na počátku 16. století rozsáhlou přestavbu již nevyhovujícího hradu. Někdy kolem roku 1550 byl téměř celý hrad zničen požárem a zřejmě již nebyl jako sídlo nikdy obnoven. Jako pustý je poprvé popisován na počátku 17. století.

Přístup: chceme-li jednoduše, 2 km je to od nádraží ve vsi Kotvina a nebo 1 km odbočkou na Šumnou od hlavní silnice z Klášterce do Ostrova. Není však nad to udělat si pěknou procházku. Z Klášterce Nejlépe přes zámecký park směrem ke kyselce, kde můžeme, pokud nás to zláká, ochutnat Klášterecký pramen a Evženku. Dříve než ke kyselce dojdeme, budeme přecházet silnici a lehce vlevo si všimneme rozcestníku. Červená ukazuje 4.5 km na Šumnou. Po ní se vydáme podél Ohře pěknou cestou, částečně i chatovou oblastí. Může se stát, že se nám značka ztratí, ale nevadí, protože zřícenina je od cesty vidět a když zamíříme rovně přímo k ní, můžeme zase na červené značení narazit. Aspoň na chvíli, protože nemá pokračování a nezbývá nám, než se škrabat do kopce a užít si na vlastní kůži, že to případní dobyvatelé vůbec neměli lehké.


ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Na nejvyšším místě kopce jsou zbytky obytné věže - donjon, dále navazují hradby s čtverhrannými dovnitř otevřenými baštami (dobře zachovalé). Na snímku složitě řešená vstupní brána nad přístupovou cestou.

ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Zbytky obytné věže, i dnes poměrně mohutné, přestože každoročně jsou patrné další zřícené části.

ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Zbytky obytné věže zblízka.

ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Zbytky paláce poblíž vstupní brány.

ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Nádvoří hradu. Zeď vlevo bývala ještě nedávno o nějaké tři metry vyšší. Vloni proběhlo kácení stromů v přímém sousedství zříceniny, snad to trochu zastaví její destrukci. Každopádně je teď silueta hradu vidět zdaleka a dominuje krajině.

ŠUMBURK - Zdeněk Kučera
ŠUMBURK - Zřícenina hradu při pohledu z úbočí Krušných hor. V pozadí Doupovské hory.


  hlavní strana