hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - VZÁCNÁ JARNÍ KVĚTENA MARIÁNSKOLÁZEŇSKA
vydáno: 03.06.2009
web autora


Mariánské lázně jsou známé zejména svými léčivými prameny, za pozornost však stojí i okolí těchto známých lázní. Nabídka je vskutku pestrá a její neodmyslitelnou součástí je vzácná květena.

Naši jarní botanickou exkurzi zahájíme v přírodní rezervaci Úpolínová louka nedaleko obce Prameny. Jak vyplývá z názvu, lokalita je známá zejména výskytem úpolínu nejvyššího, ale najdete zde i další vzácné rostliny, jakými jsou například kosatec sibiřský nebo prstnatec májový. Nedaleko je krásná vyhlídka s třemi křížky.

Dalším zastavením je rybník Kladská. Zde se potěšíme pohledem na břehy lemované kosatcem žlutým. Třetí lokalitou je přírodní rezervace Kosatcová louka nedaleko obce Drmoul. Návštěvu je však potřeba správně načasovat, protože rozkvetlá louka je opravdovým botanickým zážitkem!

VYHLÍDKA TŘI KŘÍŽKY - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA TŘI KŘÍŽKY - U obce Prameny se nachází pěkná vyhlídka s třemi křížky. Je přirozenou dominantou kraje, ale na přelomu května a června sem láká návštěvníky něco jiného - mokřadní Úpolínová louka pod vyhlídkou.

ÚPOLÍNOVÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
ÚPOLÍNOVÁ LOUKA - A co na Úpolínovou louku vlastně všechny táhne? Jsou to vzácné rostliny, zejména úpolín nejvyšší, ale také prstnatec májový a později se přidá i kosatec sibiřský a řada dalších rostlin.

ÚPOLÍN NEJVYŠŠÍ - Liběna Stiebitzová
ÚPOLÍN NEJVYŠŠÍ - Úpolín nejvyšší

ÚPOLÍN NEJVYŠŠÍ - Liběna Stiebitzová
ÚPOLÍN NEJVYŠŠÍ - Úpolín nejvyšší - detail

PRSTNATEC MÁJOVÝ - Liběna Stiebitzová
PRSTNATEC MÁJOVÝ - Prstnatec májový na Úpolínové louce u obce Prameny

RYBNÍK KLADSKÁ - Liběna Stiebitzová
RYBNÍK KLADSKÁ - Na březích rybníka Kladská můžete obdivovat kosatec žlutý. Tato lokalita je známá ještě dalšími vzácnými rostlinami, například výskytem rosnatky okrouhlolisté, za tou se však vypravíme někdy příště. Okolo rybníka vede naučná stezka a za pozornost stojí i nedaleká osada Kladská s krásným dřevěným loveckým zámečkem.

KOSATEC ŽLUTÝ - Liběna Stiebitzová
KOSATEC ŽLUTÝ - Detail květu kosatce žlutého.

KOSATCOVÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
KOSATCOVÁ LOUKA - Uprostřed lesů, nedaleko obce Drmoul, se nachází nenápadná rozlehlá mokřadní louka, která se jednou do roka změní k nepoznání. Toto místo rozkvete do krásy a oblékne svůj slavnostní jarní modro-fialový šat. O barevné provedení louky se postará jedna z velmi vzácných mokřadních rostlin, kosatec sibiřský.

KOSATCOVÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
KOSATCOVÁ LOUKA - Není pochyb o tom, že kosatcová louka poskytuje kosatci sibiřskému optimální podmínky - svědčí o tom tisíce exemplářů této vzácné rostliny. Návštěvník si může na chvíli představit, že se přenesl tisíce kilometrů dál na východ, na Sibiř. A je dost dobře možné, že by nám Sibiřané tuto krásnou louku dokonce záviděli!

KOSATCOVÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
KOSATCOVÁ LOUKA - Některé trsy kosatce sibiřského dosahují výšky i více než půl metru.

KOSATCOVÁ LOUKA - Liběna Stiebitzová
KOSATCOVÁ LOUKA - Skupiny květů kosatce sibiřského jsou nádherné a navíc velmi fotogenické.

KOSATEC SIBIŘSKÝ - Liběna Stiebitzová
KOSATEC SIBIŘSKÝ - Co květ, to individualita. Každý květ kosatce sibiřského má trochu jiné zbarvení i žilkování.


  hlavní strana