hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ZŘÍCENINA HRADU RONOV
vydáno: 26.05.2009
web autora


Českolipsko je úžasná oblast. Je tu krásná příroda, skály, lesy, rybníky, rázovité vesničky a v neposlední řadě také spousta hradů a zámků. Velkým lákadlem pro milovníky historie je poměrně velké množství zřícenin hradů na mnoha nepřehlédnutelných kopcích Českého středohoří. Patří k nim také zřícenina hradu Ronov. Hrad leží na solitérním čedicovém vulkanickém kopci (552 m n. m.), který tvoří spolu s nedalekým vrchem Vlhošť (614 m n. m.) přirozenou krajinnou dominantu. Historii hradu najdete zde.


HRAD RONOV - POHLED OD BLÍŽEVEDEL - Liběna Stiebitzová
HRAD RONOV - POHLED OD BLÍŽEVEDEL - Kraj okolo zříceniny hradu Ronov se pomalu probouzí po dlouhé zimě. Hrad je díky své strategické poloze na solitérním čedičovém kopci viditelný na velkou vzdálenost a láká k návštěvě, která za tu námahu spojenou s výstupem příkrým svahem rozhodně stojí. Toto je pohled od obce Blíževedly.

VSTUPNÍ BRÁNA - Liběna Stiebitzová
VSTUPNÍ BRÁNA - Po náročném výstupu prudkým svahem nás vítá hradní brána. Hrad Ronov je vystavěn z čedičových kamenů, což propůjčuje zbytkům hradních zdí charakteristickou šedo-černou barvu.

ZBYTKY HRADNÍHO PALÁCE - Liběna Stiebitzová
ZBYTKY HRADNÍHO PALÁCE - Hrad Ronov měl charakter strážního hradu, který byl sice bezpečný, ale život na něm byl značně nepohodlný. Hrad byl svým rozsahem nevelký, ale jeho poloha na vrcholu kopce, jehož příkré svahy se zdvihají 250 metrů nad okolní krajinu, působila na každého dojmem naprosté nedobytnosti.

DETAIL ZBYTKŮ HRADNÍHO PALÁCE - Liběna Stiebitzová
DETAIL ZBYTKŮ HRADNÍHO PALÁCE - Detail zbytků zdí hradního paláce

DETAIL ZBYTKŮ HRADNÍHO PALÁCE - Liběna Stiebitzová
DETAIL ZBYTKŮ HRADNÍHO PALÁCE - Hrad Ronov - detail hradního paláce - kdo nakonec zvítězí, kamenné zdi nebo bující vegetace?

RŮŽE Z JERICHA - Liběna Stiebitzová
RŮŽE Z JERICHA - Hradní zdi slouží jako skvělé stanoviště pro nádherný exemplář růže z Jericha

LILIE ZLATOHLAVÁ - Liběna Stiebitzová
LILIE ZLATOHLAVÁ - Na svazích čedičového vrchu Ronov roste několik druhů chráněných rostlin. Patří mezi ně i tato nádherná lilie zlatohlavá.

HRADNÍ VĚŽ - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ VĚŽ - Z hradu Ronov je nádherný výhled do okolní krajiny. A ještě lepší přehled musel kdysi být z hradní věže, jejíž zbytky se dochovaly.

VÝHLED Z RONOVA NA VLHOŠŤ - Liběna Stiebitzová
VÝHLED Z RONOVA NA VLHOŠŤ - Z Ronova se naskýtá krásný pohled na sousední výrazný vrchol Vlhošť (614 m n. m.) a na okolní krajinu

HRAD RONOV - POHLED OD HOLAN - Liběna Stiebitzová
HRAD RONOV - POHLED OD HOLAN - Podzimní nálada v okolí obce Holany - v dáli se tyčí vrchol Ronova

ZÁPAD SLUNCE ZA RONOVEM - Liběna Stiebitzová
ZÁPAD SLUNCE ZA RONOVEM - Nedaleko Holan se nachází soustava krásných rybníků. Toto je pohled od Dolanského rybníka směrem k Ronovu. Zapadající slunce barví kraj do svých romantických barevných odstínů a tmavé kontury Ronova přidávají této scenerii kontrastní dramatický ráz.


  hlavní strana