hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - HRAD KRASÍKOV
vydáno: 20.05.2009
web autora


Zřícenina hradu Krasíkov, známého také pod jménem Švamberk (podle pánů ze Švamberka, kteří měli ve svém erbu bílou labuť), leží v Plzeňském kraji nedaleko Konstantinových lázní a Bezdružic. I když se Krasíkov rozhodně nemůže řadit mezi významné zříceniny co se týká jeho velikosti, přesto je naprosto nepřehlédnutelný. Díky své poloze na výrazném čedičovém vrchu nad říčkou Hadovkou tvoří hrad Krasíkov spolu s kostelem Sv. Máří Magdalény nádhernou romantickou dominantu kraje, která je nejpůsobivější při pohledu od obce Domaslav přes údolí říčky Hadovka. Historii hradu najdete zde.


HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Kraj se pomalu probouzí po dlouhé zimě a je čas vyrazit na výlet. Volba padla na hrad Krasíkov, který se nesměle vynořil mezi ještě holými větvemi stromů lemujících cestu vedoucí z Kohoutova okolo Ovčího vrchu ke Krasíkovu. Zanedlouho, až se stromy zazelenají novými listy, tato vyhlídka zmizí.

HRAD KRASÍKOV A OVČÍ VRCH - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV A OVČÍ VRCH - Pohled z Ovčího vrchu na Krasíkov je nádherný. Pokud je dobrá viditelnost, můžete odtud vidět Český Les a Šumavu, dokonce snad i Alpy. V popředí je kaple postavená v druhé polovině 17. století, která se nachází na Ovčím vrchu.

HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Pohled na hrad Krasíkov od obce Kokašice. Jaro nám připravilo opravdu slavnostní přivítání - pampeliškový koberec na louce pod čedičovým vrchem, na kterém hrad leží. Úžasnou vyhlídku na hrad pak máme jako bonus navíc.

KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY  - Liběna Stiebitzová
KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY - Po výstupu na kopec se dostanete do areálu bývalého hradu. První, co však v této části areálu uvidíte, je kostel sv. Máří Magdalény.

KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY  - Liběna Stiebitzová
KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY - Tato fotografie dokazuje, že je kostel sv. Máří Magdalény, podobně jako mnoho dalších památek v tomto jakoby zapomenutém kraji, v dost zchátralém stavu.

ZVONICE - Liběna Stiebitzová
ZVONICE - V areálu hradu Krasíkov se nachází nedaleko kostela sv. Máří Magdalény také zvonice.

KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY A ZVONICE - Liběna Stiebitzová
KOSTEL SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY A ZVONICE - Na tomto obrázku je vidět, že to s opravami památek na vrchu Krasíkově vypadá dobře - zvonice září jako nová a také hradu se dostalo pozornosti - zeď paláce byla zajištěna tak, aby z ní nepadaly uvolněné kameny.

HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Od kostela sv. Máří Magdalény projdeme do druhé části areálu hradu a dostaneme se k bývalému paláci.

HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Zeď paláce hradního komplexu Krasíkov zůstala osamocená a díky tomu působí monumentálně. Její výšku ještě umocňuje příkrý svah spadající až do údolí říčky Hadovky. V zadní části přiléhá ke zdi paláce zbytek kruhové věže. V nedávné době byly tyto části hradu zakonzervovány, takže si je můžete bez obav prohlédnout i zblízka.

HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Hradní zdi Krasíkova a jejich okolí jsou dobrým stanovištěm výskytu rmenu barvířského. Jeho žluté květy krásně zdobí a oživují kamenné zbytky hradu.

VYHLÍDKA Z KRASÍKOVA NA DOMASLAV - Liběna Stiebitzová
VYHLÍDKA Z KRASÍKOVA NA DOMASLAV - Hrad Krasíkov se nachází na vyvýšeném místě a díky tomu je odtud nádherný výhled do kraje. Na fotografii je pohled severozápadním směrem na obec Domaslav.

JARO V PODHRADÍ - Liběna Stiebitzová
JARO V PODHRADÍ - V podhradí Krasíkova roste mnoho divokých třešní. Radost z nich má nejenom početná ptačí populace žijící v okolí, ale také návštěvníci hradu - na jaře se mohou potěšit pohledem na krásně rozkvetlé stromy v podhradí.

PODZIM V PODHRADÍ - Liběna Stiebitzová
PODZIM V PODHRADÍ - Na podzim se divoké třešně v podhradí Krasíkova krásně zbarví do žlutých a červených barevných odstínů. V podvečerním světle je to opravdu nádherná podívaná.

HRAD KRASÍKOV - Liběna Stiebitzová
HRAD KRASÍKOV - Den pomalu končí a je čas vrátit se z výletu. Ještě poslední ohlédnutí z cesty do Bezdružic zpět směrem k hradu Krasíkov, vedle kterého se sluníčko kutálí za obzor.


  hlavní strana