hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Zdeněk Kučera - SKALNÍ ÚTVARY KRUŠNÝCH HOR I
vydáno: 25.05.2009
web autora


V KRUŠNÝCH HORÁCH je roztroušena řada opomíjených, ale velmi zajímavých skalních útvarů. Pokusíme se je zde alespoň trochu představit.

KRYŠTOFOVY HAMRY - Zdeněk Kučera
KRYŠTOFOVY HAMRY - Nad obcí KRYŠTOFOVY HAMRY, přímo na státní hranici, se tyčí dvě skály, z kterých je pěkný výhled.

KRYŠTOFOVY HAMRY - Zdeněk Kučera
KRYŠTOFOVY HAMRY - Jedna ze dvou skal.

DRAČÍ SKÁLA - Zdeněk Kučera
DRAČÍ SKÁLA - Kousek nad Perninkem můžeme narazit na skalní útvar zvaný DRAČÍ SKÁLA. Jde o výchoz hrubozrného biotitického granitu, s výškou 952 m. Jižně od této skály se nalézá přírodní rezervace Oceán (42.79 ha) vyhlášená roku 1969. Jedná se o rozsáhlé horské rašeliniště vrchovištního typu. Výhled ze skal je dnes omezen vzrostlými stromy.

Přístup: na Dračí skálu nás dovede červená značka, křižující silnici z Perninku do Nejdku těsně před vlakovým přejezdem. Odtud je to necelý kilometr po červené (pozor na starších mapách je modrá).

TROUSNICKÁ SKÁLA - Zdeněk Kučera
TROUSNICKÁ SKÁLA - Poblíž PERNINKU vystupuje osamělá 946 m vysoká TROUSNICKÁ SKÁLA, v jejíž blízkosti je několik skalních misek, některé naplněné dešťovou vodou. Ze skály je pěkný výhled do kraje.

Přístup: silnici z Perninku do Nejdku křižuje trať dvakrát. Před druhým přejezdem vede vlevo nově vyznačená modrá turistická cesta, která nás dovede až ke skále.

Zajímavost: trať, která kříží silnici, je Krušnohorský Semmering. Na úseku z Nejdku přes Nové Hamry do Perninku překonává vlak na 15 km výškový rozdíl 360 metrů pomocí tří tunelů a novohamerské smyčky. Zde se motorový vlak otáčí do protisměru obloukem o poloměru 180 metrů a dostane se tak až do nadmořské výšky 915 metrů, což je druhý nejvyšší bod dosažený na železnici v Česku.

SKALNÍ KVĚT - Zdeněk Kučera
SKALNÍ KVĚT - Skála se zajímavou strukturou připomíná rozevřený květ. Nachází se na úbočí vrchu MELUZINA, kterému bude věnován samostatný článek.

SFINGY U MĚDĚNCE - Zdeněk Kučera
SFINGY U MĚDĚNCE - Poměrně známá ale málo navštěvovaná lokalita asi 1 km od MĚDĚNCE. Při správném světle a z určitého úhlu tu lze pozorovat sfingy. Navíc z vrcholku skal je krásný výhled na DOUPOVSKÉ VRCHY.


  hlavní strana