hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ROZHLEDNA DOUBRAVKA
vydáno: 18.06.2019
web autora


"Stověžatá“ Praha se v červnu roku 2018 dočkala nového přírůstku, rozhledny Doubravka. Ta se stala první veřejně přístupnu rozhlednou v Praze od roku 1992, kdy byl dokončený Žižkovský vysílač. Srovnávat je ale nemá smysl, jejich dimenze i určení jsou zcela odlišné.

Rozhledna Doubravka se nachází na Černém mostě v lesoparku Čihadla na kopci Horka. Doubravka zaujme svojí velmi originální konstrukcí, kterou tvoří tři nohy doutníkovitého tvaru uspořádané do trojbokého jehlanu a tubus se schodištěm uprostřed. Nahoře je kruhová vyhlídková plošina. Nohy jsou spletené z kmínků akátového dřeva, které drží pohromadě kovové spojovací prvky. Autorem návrhu i realizátorem stavby je tým ateliéru Huť architektury Martina Rajniše. Poprávu se jim za tuto krásnou stavbu dostalo od Obce architektů ocenění Grand Prix.

Rozhledna je vysoká 23,5 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů a musíte na ní vystoupat po 98 schodech. Výhled z rozhledny není nikterak impozantní, ale i tak stojí za to těch 98 schodů vystoupat a rozhlédnout se po severní části Prahy a jejím širším okolí. Mít nadhled je přece vždy dobré!


Celkový pohled - Liběna Stiebitzová
Celkový pohled - Když se před vámi objeví rozhledna Doubravka v plné kráse, zatají se vám dech, je to stavba, která svojí originalitou uchvátí každého.

Vrchol rozhledny  - Liběna Stiebitzová
Vrchol rozhledny - Vrcholová část rozhledny, kde samozřejmě nesmí chybět ukazatel směru větru

Dvě nohy a tubus se schody - Liběna Stiebitzová
Dvě nohy a tubus se schody - Nohy rozhledny jsou upletené z akátových kmínků, uprostřed mezi nimi je zavěšený tubus se schodištěm, který je ukotvený kovovými lanky k nohám rozhledny.

Schodiště - Liběna Stiebitzová
Schodiště - Ve válcovém tubusu je spirála 98 schodů, která vede do výšky 20 metrů, na mnoha schodech jsou zaznamenané vzkazy soukromých dárců a sponzorů. Výstup nahoru je pro ty, kteří nemají rádi výšky, pořádnou výzvou!

Noha - Liběna Stiebitzová
Noha - Pohled z vyhlídkové plošiny do jedné ze tří nohou

Stín - Liběna Stiebitzová
Stín - Stín rozhledny 20 metrů pod námi

Výhled - Liběna Stiebitzová
Výhled - Výhled z rozhledny směrem k Žižkovu. Zanedlouho bude toto panorama jiné, Žižkovský vysílač s miminky od Davida Černého zůstane, ale bývalá telekomunikační věž by měla ustoupit novým domům ve tvaru věží navrženým architektkou Evou Jiřičnou

Panorama - Liběna Stiebitzová
Panorama - Panoramatický výhled z Doubravky


  hlavní strana