hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - ZA BLEDULEMI DO PEKLA
vydáno: 08.04.2016
web autora


Nikdo z nás určitě netouží skončit v pekle, ale tuto exkurzi do Pekla Vám vřele doporučím. Návštěvu Pekla je samozřejmě nutné správně načasovat. V Pekle na Českolipsku je krásně v každém ročním období, ale nejlepší zážitky si odnesete z návštěvy v časném jarním období. Peklo neboli Pekelské údolí je národní přírodní památka. Do údolí se dostanete buď od zámku v Zahrádkách, nebo z České Lípy. Údolím dlouhým asi 4 km protéká Robečský potok, který lemují pískovcové skalní stěny. V Pekle je nespoutaná divoká příroda, pro návštěvníky je zde turistická cesta. Cesta Peklem ale nemůže být tak úplně jednoduchá, na návštěvníky zde číhají časté bahnité úseky a při vyšším stavu vody v Robečském potoce dokonce zmizí některé úseky cesty pod vodní hladinou, což pro návštěvníky znamená buď ústup, nebo mokré nohy. Po většinu roku se Pekelské údolí nijak výrazně neodlišuje od ostatních údolí na Českolipsku nebo Kokořínsku, ale začátkem jara je všechno jinak. Údolí se doslova rozzáří tisíci sněhobílých květů bledulí. Je to takový každoroční malý zázrak přírody, koberce bledulí přivádějí botaniky a milovníky přírody k šílenství, na bledule se chodí dívat průvody lidí a obrázky bledulí plní karty jejich fotoaparátů a mobilů. Pro mnohé z nich se návštěva Pekelského údolí stala milou tradicí a pohled na rozkvetlé bledule je pro ně definitivním potvrzením, že jaro už je konečně tady!

Železniční most - Liběna Stiebitzová
Železniční most - Do pekelského údolí se dostanete od zámku Zahrádky. Cesta vede zámeckým parkem a pokračuje pod vysokým železničním mostem, jehož historie sahá do až roku 1898. Kousek dál minete osadu Karba a pak už na vás čeká cesta do Pekla.

Do Pekla prosím tudy! - Liběna Stiebitzová
Do Pekla prosím tudy! -

Za mostem je Peklo - Liběna Stiebitzová
Za mostem je Peklo - Pekelským údolím protéká Robečský potok, který býval kdysi splavný

Nový dvůr - Liběna Stiebitzová
Nový dvůr -

Náhon - Liběna Stiebitzová
Náhon -

Inkrustace - Liběna Stiebitzová
Inkrustace - Pekelské údolí je zařízlé do pískovcových skal. Skalní stěny zdobí na mnoha místech nádherné grafiky inkrustací.

Pamětní deska - Liběna Stiebitzová
Pamětní deska - V Pekelském údolí má pamětní desku Ladislav Lis.

Robečský potok  - Liběna Stiebitzová
Robečský potok -

Břeh plný bledulí - Liběna Stiebitzová
Břeh plný bledulí - Na jaře prozáří Pekelské údolí tisíce ladných zvonků bledulí. Botanici šílí, davy se valí podívat se na tu nádheru!

Bledule jarní - Liběna Stiebitzová
Bledule jarní - Tisíce bledulí zdobí nivu Pekelského údolí

Bledule jarní - Liběna Stiebitzová
Bledule jarní -

Bledule jarní - Liběna Stiebitzová
Bledule jarní -

Robečský potok  - Liběna Stiebitzová
Robečský potok -

Zlomený strom - Liběna Stiebitzová
Zlomený strom -

Turistický chodník pod skalním převisem - Liběna Stiebitzová
Turistický chodník pod skalním převisem - Peklo je téměř za námi, do České Lípy co by kamenem dohodil


  hlavní strana