hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - HRAD VOLFŠTEJN
vydáno: 14.05.2009
web autora


Zřícenina hradu Volfštejn se nachází v Plzeňském kraji nedaleko obce Černošín. Hrad leží na úbočí sopky Vlčí hora (704 m n.m.). Jedná se o nevelkou zříceninu, nejlépe zachovaná je hradní věž a dále zbytky paláce. Hrad byl založen v první
polovině 13. století a byl více než sto let v držení pánů z Volfštejna, kteří měli v erbu vlčí hlavu. Odtud zřejmě pochází i název hradu. Pánové z Volfštejna přesídlili v roce 1470 na nedaleký hrad Třebel a Volfštejn zanikl za bojů zelenohorské jednoty s králem Jiřím z Poděbrad. Jako pustý je uváděn od roku 1527. Více informací včetně dobových vyobrazení hradu najdete zde (www.hamelika.cz)

Nejenom zřícenina hradu láká návštěvníky této lokality. Vlčí hora je zajímavá také mineralogicky a s tím souvisí i vzácná květena, která se tady nachází. A z vrcholu Vlčí hory je nádherný výhled po širokém okolí.

HRAD VOLFŠTEJN - Liběna Stiebitzová
HRAD VOLFŠTEJN - Zřícenina hradu Volfštejn je dobře ukrytá v lesích pokrývajícíh svahy Vlčí hory. Dostanete se sem po turistické značcce z obce Černošín. Cesta není dlouhá, ale bludných kořenů se na ní nachází dostatek. Proto pozor, abyste se nestali obětí této záludnosti i vy. Minout hrad by byla chyba, je moc hezký.

ZBYTEK PALÁCE A VĚŽ - Liběna Stiebitzová
ZBYTEK PALÁCE A VĚŽ - Pokud jste překonali všechny bludné kořeny a cesta vás dovedla až k hradu Volfštejn, dostanete se nejprve na nádvoří s vyhlídkou na krásně zachovalou hradní věž.

HRADNÍ VĚŽ - OZDOBNÝ DETAIL - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ VĚŽ - OZDOBNÝ DETAIL - Ukázka umění kameníků, kteří se podíleli na stavbě hradu Volfštejn, potěší laiky i znalce.

LILIE ZLATOHLAVÁ - Liběna Stiebitzová
LILIE ZLATOHLAVÁ - Na Vlčí hoře, která je jednou z mnoha vyhaslých sopek na území Západočeského kraje, si přijdou na své i botanici a mineralogové. Toto je ukázka vzácné květeny - lilie zlatohlavá, kterých v této lokalitě roste opravdu hodně.

HRAD VOLFŠTEJN - Liběna Stiebitzová
HRAD VOLFŠTEJN - Lesy v okolí hradu Volfštejn jsou smíšené a jejich krása se projeví hlavně na podzim, kdy se listy nádherných buků obarví dozlata. Hrad pak působí jako drahokam zasazený do zlaté podzimní záplavy.

HRADNÍ ZEĎ - Liběna Stiebitzová
HRADNÍ ZEĎ - Podzimní zlatá záplava bukových listů umocňuje tmavé zbarvení kamenů sopečného původu, ze kterých byl hrad Volfštejn vystavěn.

CESTA Z HRADU - Liběna Stiebitzová
CESTA Z HRADU - Hrad Volfštejn jsme si prohlédli a je před námi další výzva - vrchol Vlčí hory. Cesta vede lesem i krásnými loukami a dovede nás až na vyhlídku, ze které se kdysi po nádherném okolí rozhlížel i J.W. Goethe, který měl tento kraj rád.

VÝHLED Z VLČÍ HORY - Liběna Stiebitzová
VÝHLED Z VLČÍ HORY - Pohled z vrcholu Vlčí hory směrem severozápadním na obec Třebel.

VLČÍ HORA - Liběna Stiebitzová
VLČÍ HORA - Náš výlet na hrad Volfštejn je u konce a nezbývá, než se rozloučit. A jak jinak než ohlédnutím se k místu, kde se hrad nachází, na Vlčí horu a její krásné okolí.


  hlavní strana