hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Hanka Kučerová - BÍLÉ KAMENY A VRANÍ SKÁLY
vydáno: 27.04.2009
web autora


Turistický výšlap v Lužických horách zahrnující tři geologicky zajímavá zastavení. BÍLÉ KAMENY, KOZÍ HŘBETY a VRANÍ SKÁLY.


BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Hanka Kučerová
BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Příjezd po silnici číslo 13 z Jablonného v Podještědí na Chrastavu, kde u JITRAVY se dá zaparkovat u zelené turistické značky, která nás zavede k první zajímavosti nazývané BÍLÉ KAMENY nebo také SLONÍ SKÁLY. Skály jsou již z dálky nápadné svou bělostí a oblými tvary, podobnými sloním hřbetům.

BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Hanka Kučerová
BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Přírodní památka je tvořena z křemitých druhohorních kvádrových pískovců, výška skalek 10 - 15 m má i několik pseudokrasových jeskyněk.

BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Hanka Kučerová
BÍLÉ KAMENY (SLONÍ SKÁLY) - Přes tuto zajímavost vede také mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

KOZÍ HŘBETY - Hanka Kučerová
KOZÍ HŘBETY - Po zelené značce následuje červená, která nás zavede na KOZÍ HŘBETY. Dva kilometry dlouhý hřbet je důsledkem takzvaného Lužického zlomu ze začátku třetihor, kdy došlo k prolomení souvislého bloku zemské kůry, vyzdvižení severovýchodní kry a poklesu jihozápadní. Nacházíme zde místy šikmo nakloněné až svislé desky.

VRANÍ SKÁLY - Hanka Kučerová
VRANÍ SKÁLY - VRANÍ SKÁLY též horolezci nazývané Krkavčí vystupující z lesů nad Krásným dolem. Přístup ke skalám vede neznačenými pěšinami z ohybu zeleně značené Stezky horolezců, kde je také zastávka naučné stezky Lužické a Žitavské hory.

VRANÍ SKÁLY - Hanka Kučerová
VRANÍ SKÁLY - Skalní skupina z pevného pískovce s výraznou skalní rozsedlinou, která rozděluje skalní masív podélně na severozápadní blok s mohutnou Fellerovou věží a skálou Krkavec a na jihovýchodní blok s Hruškou, Šachtovými věžemi a Krkavčím hnízdem.

VRANÍ SKÁLY - Hanka Kučerová
VRANÍ SKÁLY - Z okraje ŠACHTOVÝCH VĚŽÍ se nabízí částečné výhledy do kraje.


  hlavní strana